• 2014-09-12

Znamy program 6. Festiwalu Conrada

Akunin, Cabré, Banville, Auster, Shehadeh, Jergović – to najgłośniejsze nazwiska zagranicznych twórców, którzy pojawią się w tym roku w Krakowie w ramach 6. edycji Festiwalu Conrada. Tydzień od 20 do 26 października pełny będzie spotkań, debat, warsztatów, wystaw, projekcji filmowych i spektakli teatralnych.

Raja Shehadeh, fot. C. Cook (źródło: materiały prasowe)

Raja Shehadeh, fot. C. Cook (źródło: materiały prasowe)

Festiwal Conrada zbiega się z pierwszą rocznicą przyznania Krakowowi prestiżowego tytułu Miasta Literatury UNESCO, a także, jak co roku, z największymi w Polsce 18. Międzynarodowymi Targami Książki.

Dokładnie rok po uzyskaniu tytułu Miasta Literatury UNESCO rozpoczynamy Festiwal Conrada – ma to dla nas wymiar symboliczny, bo przez cały rok intensywnie pracowaliśmy nad wzmocnieniem literackiego wizerunku Krakowa – mówi Izabela Helbin, Dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego. – Dzięki ogromnemu zaangażowaniu i ciężkiej pracy udało nam się przygotować niezwykle bogaty program i zaprosić do Krakowa największe nazwiska światowej literatury na czele z Paulem Austerem, Jaume Cabré, i Borisem Akuninem. W październiku Kraków stanie się prawdziwą stolicą literatury i jesteśmy szczęśliwi, że mamy w tym swój udział.

Kraków odwiedzi po raz pierwszy autor cyklu Przygody Erasta Fandorina Boris Akunin, jeden z najpoczytniejszych rosyjskich pisarzy (jego książki rozeszły się na całym świecie w blisko 30 milionach egzemplarzy). W spotkaniu z Wacławem Radziwiłowiczem, korespondentem Gazety Wyborczej w Moskwie, autor opowie o Rosji jako tle dla swoich powieści sensacyjnych i swojej zabawie z tradycjami gatunku powieści kryminalnej. Kraków odwiedzi także jeden z najciekawszych pisarzy hiszpańskich, Jaume Cabré, Katalończyk, autor Wyznaję – bestsellerowej powieści-koncertu, wielowątkowego rozważania natury ludzkiej i korzeni zła. Kraków będzie też gościł Irlandczyka Johna Banville’a, laureata Nagrody Bookera, Irish Pen Award oraz Nagrody Franza Kafki. Autor MorzaMefisto czy Niedotykalnych opowie, jak to jest być Irlandczykiem w świecie anglojęzycznej literatury i o swoim warsztacie – nie na darmo Banville uważany jest przez wielu krytyków za mistrza stylu. Wydarzeniem będzie też przybycie jednego z najwyżej cenionych pisarzy amerykańskich, Paula Austera, autora legendarnej Trylogii nowojorskiej, scenarzysty, reżysera, filozofa, autora rozpoznawalnego ze względu na niezwykle trafne ukazywanie kondycji człowieka XX i XXI wieku zagubionego w porządkach symbolicznych, samotnego w realiach tajemniczych metropolii, w oparach absurdu. Odbędzie się także spotkanie z Rają Shehadehem – wybitnym działaczem na rzecz praw człowieka na Bliskim Wschodzie, laureatem Nagrody Orwella i autorem Wędrówek palestyńskich – wstrząsającego cyklu reportaży o historii politycznych nadziei i rozczarowań Palestyny, opartego na tradycyjnej palestyńskiej koncepcji wędrówki wadi, a także o znikaniu biblijnego pejzażu na rzecz otoczonych murami enklaw. Do Miasta Literatury przybędzie też Miljenko Jergović, jeden z najważniejszych pisarzy chorwackich, laureat Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus za powieść Srda śpiewa o zmierzchu w Zielone Świątki. To autor celnych definicji strachu chorwackiego, serbskiego czy bośniackiego w świecie po rozpadzie Jugosławii, w świecie podejrzliwości i strachu przed tym, że akcent zabrzmi zbyt twardo a język zdradzi pochodzenie, w świecie lęku przed sąsiadami, którzy nagle mogą zwrócić się przeciwko tobie. Kulisy wojny na Bałkanach znamy głównie z relacji reporterskich, Jergoviciowi udało się zaś stworzyć imponujące powieści o bałkańskim piekle.

Boris Akunin, fot. S. Strunin (źródło: materiały prasowe)

Boris Akunin, fot. S. Strunin (źródło: materiały prasowe)

Szósta edycja festiwalu odbywa się pod hasłem Wspólne światy. W tym roku kładziemy nacisk na to, co nas – dzięki literaturze – łączy. Nas, czyli czytelników i pisarzy, myślicieli i komentatorów, twórców i odbiorców na całym świecie – wyjaśnia Michał Paweł Markowski, Dyrektor Artystyczny Festiwalu Conrada.

Także polska literatura będzie miała podczas Festiwalu silną reprezentację: Olga Tokarczuk opowie o swojej najnowszej powieści Księgi JakuboweJanusz Głowacki będzie rozmawiał nocą o życiu i literaturze z Ingą IwasiówMarek Bieńczyk przeczyta swoją książkę dla dzieci Nussi i coś więcejSzczepan Twardoch weźmie udział w debacie o Śląsku i trudnym temacie małych ojczyzn, zaś Jacek Hugo-Bader opowie festiwalowej publiczności o arkanach pracy reportera i kulisach głośnej wyprawy na Broad Peak.

Festiwal to nie tylko spotkania z autorami, ale także liczne wydarzenia towarzyszące – pasma filmowe, wydarzenia muzyczne i teatralne, warsztaty i spotkania branżowe poświęcone kreatywnym aspektom i wszystkim wymiarom życia książki. Festiwal Conrada to spotkania dla wszystkich grup wiekowych, dla najmłodszych i dla seniorów. Osobne miejsce w programie znajdzie się dla Edynburga, partnerskiego Miasta Literatury UNESCO. W ubiegłym roku gościem honorowym Festiwalu Contrada był Reykiavik.

6. Festiwal Conrada
Od 20 do 26 października 2014 roku
Kraków

Dodaj komentarz