Porwanie Michela Houellebecqa – pokaz przedpremierowy i debata

18 września w warszawskim kinie Muranów odbędzie się specjalny przedpremierowy pokaz filmu Porwanie Michela Houellebecqa. Po seansie inspirowana filmem debata. Gośćmi rozmowy będą Agnieszka Drotkiewicz, Krzysztof Varga oraz Mariusz Szczygieł.

Kadr z filmu „Porwanie Michela Houellebecqa”, (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kadr z filmu „Porwanie Michela Houellebecqa”, (źródło: materiały prasowe organizatora)

We wrześniu 2011 roku, w środku trasy promocyjnej swojej nowej książki Mapa i terytorium, jeden z najgłośniejszych współczesnych pisarzy zniknął. Błyskawicznie pojawiły się plotki, że Michel Houellebecq, bo o nim mowa, został porwany przez Al Qaedę, którą mógł rozzłościć swoimi powieściami, albo przez UFO. Film Porwanie Michela Houellebecqa pokazuje natomiast, jak było naprawdę.

Pewnego dnia trzech postawnych mężczyzn uwolniło pisarza od codziennego stresu, konieczności przebywania wśród łowców autografów, uciążliwego remontu mieszkania i zawiozło go do położonego na uboczu cywilizacji domku. W tej idylli pełnej umięśnionych osobników, starych samochodów i polskiej kiełbasy Houellebecq może spokojnie, pod warunkiem, że jest wino i papierosy, czekać, aż ktoś zapłaci za niego okup.

W Porwanie Michela Houellebecqa tytułową postać gra sam Houellebecq, który nie szczędzi swoich kontrowersyjnych poglądów, w tym na temat Polski i Polaków.

Po filmie odbędzie się debata dotycząca sylwetki pisarza jako osoby publicznej. Co to znaczy być popularnym pisarzem i co tę popularność przynosi? Czym różni się popularność pisarska od popularności aktorów, czy muzyków? Na czym polega różnica między piszącymi aktorami a grywającymi w filmach pisarzami?

Porwanie Michela Houellebecqa – pokaz przedpremierowy i debata
18 września 2014 r., godz. 18.30
Kino Muranów, ul. Generała Władysława Andersa 5
Warszawa

Dodaj komentarz