Małopolska To Go: Autumn is coming

Parafraza tytułu jednego z odcinków popularnego serialu jest nieprzypadkowa. W jesiennych wydaniach Małopolski To Go będzie mowa m.in. o lokalnych grach o tron w średniowieczu, etykiecie dworskiej, architekturze i uzbrojeniu tego okresu.

Łukasz Śmigasiewicz, Zamek w Ogrodzieńcu – widok od wschodu, III miejsce w konkursie „Wiki lubi zabytki”, edycja 2012 (źródło: materiały prasowe)

Łukasz Śmigasiewicz, Zamek w Ogrodzieńcu – widok od wschodu, III miejsce w konkursie „Wiki lubi zabytki”, edycja 2012 (źródło: materiały prasowe)

Warto uzupełnić wiedzę dotyczącą fascynującej historii regionu, a najlepiej utrwalić ją, wybierając się na szlak Zamki Małopolski.

Ze średniowieczem wiąże się także inny z podejmowanych tematów – wino, którego początki produkcji w Małopolsce sięga właśnie tego okresu. Wykopaliska archeologiczne ujawniły, że winne grona porastały zbocza wzgórza wawelskiego już w połowie X wieku. Wiek później uprawę winnej latorośli założyli w Tyńcu przybyli z Dolnej Lotaryngii mnisi benedyktyńscy. Winnice mieli także m.in. cystersi w Prandocinie, benedyktyni w Staniątkach, norbertanki na Zwierzyńcu i w Nowym Brzesku. Jeszcze do niedawna posada brata wincerza, odpowiedzialnego za wyrób i przechowywanie wina, istniała w klasztorze kamedułów na Bielanach. Większość tradycyjnych małopolskich winnic upadła w XVII wieku, jednak na szczęście uprawa winorośli powoli się odradza.

Przez Małopolskę biegnie Szlak Winny, skupiający 15 winnic. Z pewnością warto spróbować wina z niejednej z nich.

Małopolska To Go
www.MalopolskaToGo.pl
Małopolski Instytut Kultury
Kraków

Dodaj komentarz