Joanna Mlącka od obrazu zewnętrznego do wewnętrznego

Od 12 września w warszawskiej Galerii Korekta będzie można oglądać wystawę prac Joanny Mląckiej pt. Obraz zewnętrzny. Obraz wewnętrzny.

Joanna Mlącka, bez tytułu, olej na płótnie, 50 x 60 cm, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Joanna Mlącka, bez tytułu, olej na płótnie, 50 x 60 cm, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Najbliższa wystawa, którą pokaże Galeria Korekta, to prezentacja prac Joanny Mląckiej. Inspiracją do ich powstania było malarstwo średniowieczne z którego zaczerpnięta została forma tryptyku – obrazu ruchomego składającego się z części środkowej i dwóch bocznych skrzydeł. Tematem artystka nawiązuje do żywotu roślin, unormowanego dbałą ingerencją człowieka od samego wysiewu po przekwitanie . Tytuł wystawy Obraz zewnętrzny. Obraz wewnętrzny można zatem interpretować dosłownie i w przenośni.

Joanna Mlącka, „Tryptyk (fragment)”,3 x 120 x 120 cm, olej na płótnie, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Joanna Mlącka, „Tryptyk (fragment)”,3 x 120 x 120 cm, olej na płótnie, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Joanna Mlącka urodziła się w 1981 roku w Mińsku Mazowieckim. Od października 2013 roku jest doktorantką Instytutu Sztuk Pięknych UJK w Kielcach. W latach 2005 –2010 studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Obroniła dyplom z wyróżnieniem rektorskim w pracowni malarstwa prof. Jarosława Modzelewskiego, oraz aneks z fotografii w pracowni prof. Grzegorza Kowalskiego. W roku 2009 w ramach programu Erasmus studiowała na Vysokiej Škole Výtvarných Umení w Bratysławie.

Otrzymała nagrodę imienia Prof. Józefa Szajny oraz wyróżnienie Ewy Tomaszewskiej za pracę dyplomową w 2010 roku. Jest laureatką nagrody Inicjatywy ENTRY w 2011 roku, finalistką 11 edycji ogólnopolskiego konkursu im. GEPPERTA: Uwaga Malarstwo! oraz stypendystką miasta stołecznego Warszawa w 2013 roku. Regularnie prezentuje swoje prace na wystawach zbiorowych. Jest autorką kilku indywidualnych wystaw min. w Galerii Promocyjnej, Galerii Klimy Bocheńskiej, Galerii Korekta, Galerii (-1) Centrum Olimpijskiego w Warszawie. Na temat jej twórczości pisano m.in. w kwartalniku EXIT nowa sztuka w Polsce, miesięczniku Businessman a także w książce Przewodnik po galeriach. Sztuka inwestowania w sztukę. tom 3.

Joanna Mlącka zajmuje się malarstwem i fotografią. Inspiracje do swoich prac znajduje w realnym świecie z którego zapożycza kształty przedmiotów i motywy roślinne, w połączeniu z własną wizją pozbawia ich pierwotnej funkcji i nadaje im nowe znaczenie. Dopełnieniem prac często są sugestywne tytuły. W warstwie formalnej operuje nasyconym kolorem, zróżnicowaną materią i dużym realizmem. Konstruowane obiekty często są zawieszone w surrealnej przestrzeni. Jej obrazy to metafora rzeczywistości opisana symbolami i znakami przedmiotów. W swoich pracach porusza zagadnienie natury człowieka i jego otoczenia.

Joanna Mlącka, Obraz zewnętrzny. Obraz wewnętrzny
Wernisaż: 12 września 2014 roku, godz. 18.00
Wystawę będzie można oglądać do 23 września 2014 roku
Galeria Korekta
ul. Mazowiecka 11a
Warszawa

Dodaj komentarz