• 2014-09-11

Europejskie Dni Dziedzictwa w Muzeum Śląskim

Muzeum Śląskie po raz siódmy przyłącza się do obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa, święta zabytków i tradycji. 13 i 14 września na terenie nowej siedziby muzeum odbędą się pokazy, wykład, warsztaty fotograficzne i warsztaty dla dzieci.

Europejskie Dni Dziedzictwa – plakat (źródło: materiały prasowe)

Europejskie Dni Dziedzictwa – plakat (źródło: materiały prasowe)

Wydarzenie rozpocznie się 13 września o godz. 11.00 w Muzeum Śląskim przy al. W. Korfantego 3 wykładem plenerowym dr. Przemysława Piwowarczyka Rawa – rzeka w służbie miasta. Podczas spaceru wzdłuż Rawy uczestnicy poznają tajemnice tej rzeki. Wykład zakończy się na terenie nowej siedziby przy ul. T. Dobrowolskiego 1, którą od godz. 12.00 będzie można zwiedzić wspólnie z przewodnikiem, a także zobaczyć wystawę przemysłu śląskiego i maszynownię szybu Bartosz.

Najmłodszych organizatorzy zapraszają na spotkanie z bojkami i straszkami ze śląskich baśni prowadzone przez Grzegorza Chudego oraz na pokaz tradycyjnego kowalstwa artystycznego w wykonaniu Leszka Hejny. Kowalstwo, zawód dziś rzadki, wymaga wiedzy, jak wybierać metal, chronić go przed siłami natury, jak sprawić, by kawałek metalu stał się przedmiotem użytkowym. Podczas spotkania dzieci dowiedzą się, w jaki sposób tworzone są unikalne formy oraz dzieła o niepowtarzalnym charakterze. Goście będą mogli wziąć także udział w grze terenowej dla rodzin, kiermaszu wydawnictw oraz wystawie Formy Bohdana Cieślaka w Centrum Scenografii Polskiej.

Plener Fotografujemy pod okiem mistrza to propozycja spędzenia niedzielnego popołudnia dla całej rodziny. Już od godz. 11.00 miłośnicy fotografii będą mieli szansę, by zrobić zdjęcia wybranym pomieszczeniom w nowo powstałych budynkach oraz zrewitalizowanym obiektom zabytkowym na terenie dawnej kopalni Katowice. Fotografie będzie można zobaczyć w 2015 roku na wystawie podsumowującej całe sześcioletnie przedsięwzięcie.

Europejskie Dni Dziedzictwa, wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych i największy projekt edukacyjny. Ma na celu promowanie szeroko pojętej edukacji historycznej i kulturalnej, regionalnego dziedzictwa z ukazaniem jego bogactwa oraz przypomnienie o wspólnych korzeniach europejskiej kultury. W Europie ustanowione zostało oficjalnie w 1991 roku, w Polsce obchodzone jest już po raz 21. Tegoroczne wydarzenia organizowane w ramach projektu będzie łączyć wspólne hasło Dziedzictwo – źródło tożsamości.

Europejskie Dni Dziedzictwa
13 i 14 września 2014 roku
Muzeum Śląskie w Katowicach

Dodaj komentarz