• 2014-09-11

Dzień Pamięci Ofiar Gestapo poświęcony duchowieństwu

Tegoroczne obchody Dnia Pamięci Ofiar Gestapo, organizowane przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa 12 i 13 września, będą poświęcone aresztowanym podczas II wojny światowej krakowskim duchownym katolickim oraz braciom zakonnym.

Dzień Pamięci Ofiar Gestapo – ulotka (źródło: materiały prasowe)

Dzień Pamięci Ofiar Gestapo – ulotka (źródło: materiały prasowe)

Patronem uroczystości będzie O. Marceli Pasiecznik (1908–1988) z klasztoru Reformatów, zatrzymany przez Gestapo w 1944 r. Był przesłuchiwany w siedzibie przy ul. Pomorskiej i po miesięcznym pobycie w więzieniu Montelupich został przewieziony do obozu koncentracyjnego Flossenbürg, a następnie Dachau.

W ramach programu obchodów 12 września odbędzie się Msza św. w Kościele św. Szczepana, po której organizatorzy zapraszają na uroczysty apel ku czci ofiar okupacji niemieckiej i złożenie kwiatów przy tablicy pamiątkowej z udziałem żołnierzy Wojska Polskiego przy ul. Pomorskiej 2. Ponadto nastąpi odsłonięcie wystawy plenerowej na Placu Inwalidów poświęconej martyrologii krakowskiego duchowieństwa katolickiego w latach 1939–1945 oraz zostanie przeprowadzona gra miejska pt. Kraków świętych i żołnierzy. W tym samym dniu odbędzie się również seminarium pt. Czym jest dziś wychowanie do wartości wobec ich relatywizacji? Zaproszeni prelegenci z różnych placówek i instytucji edukacyjno-wychowawczych będę musieli zdefiniować, jak rozumieją w kontekście relatywizacji ważne dla nich wartości moralne łącznie z wychowaniem patriotycznym.

13 września organizatorzy zapraszają na wycieczkę autobusem do Rudawy, gdzie zaprzyjaźnieni z Muzeum członkowie Małopolskiego Stowarzyszenia Miłośników Historii Rawelin oprowadzą po okolicznych niemieckich umocnieniach i schronach bojowych z okresu II wojny światowej. Na miejscu zostaną zorganizowanie ogniska i poczęstunek po długim spacerze. Dla zainteresowanych obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc w Centrum Obsługi Zwiedzających. Dla tych, dla których zabraknie miejsc albo będą chcieli zostać w Krakowie, przygotowane jest spotkanie na Pomorskiej z Teresą Wontor-Cichy z Muzeum Auschwitz-Birkenau. Podczas prelekcji poznać losy krakowskich księży w obozie koncentracyjnym Auschwitz. Oprócz tego zaprezentowane zostaną założenia wystawy Kościół Krakowski 1939–1945, która rozpocznie się na początku października w Fabryce Schindlera przy ul. Lipowej 4. Na koniec odbędzie się spacer edukacyjny po ulicach miasta pt. Konspiratorzy w habitach.

Dzień Pamięci Ofiar Gestapo
12 i 13 września 2014 roku
Kraków

Dodaj komentarz