Piotr Skowron z abstrakcyjnym zapisem w Galerii Starej

Od 12 września w Galerii Starej w Łodzi będzie można oglądać wystawę prac Piotra Skowrona pt. 2192. Grafika i rysunek.

Piotr Skowron, „29122011”, 2014, techniki mieszane, 112 x 77 cm (źródło: materiały prasowe organizatora)

Piotr Skowron, „29122011”, 2014, techniki mieszane, 112 x 77 cm (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa 2192. Grafika i rysunek stanowi zwieńczenie pięciu lat studiów na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi na Wydziale Grafiki i Malarstwa. Prezentowane prace to cykl dyplomowy składający się z dwóch części – głównej specjalizacji i aneksu. Część główna to wielkoformatowe grafiki wykonane w technikach łączonych w pracowni profesora Sławomira Ćwieka. Techniki, dzięki którym wydrukowane zostały prezentowane grafiki to przede wszystkim wklęsłodruk uzupełniony drukiem wypukłym i monotypią. Aneks do dyplomu stanowią rysunki z pracowni profesora Zbigniewa Purczyńskiego.

Prace powstały przy użyciu podstawowych narzędzi rysunkowych, takich jak: ołówek, gumka, rozcierak. Ograniczenie to wynikało z chęci uzyskania maksimum ekspresji, przy użyciu minimalnej ilości środków. Temat pracy dyplomowej to: Osobiste przeżycia w abstrakcyjnym zapisie. Owe osobiste przeżycia to wspomnienia wydarzeń, które były inspiracją do powstania prezentowanych prac. Posługując się podstawowymi środkami artystycznego wyrazu, takimi jak: linia, faktura, płaszczyzna, zostały wydrukowane/narysowane prace w przestrzeni, w której zawarte są emocje, uczucia, wspomnienia wydarzeń z nieodległej przeszłości.

Piotr Skowron – urodzony w 1984 roku w Łodzi jest studentem piątego roku Grafiki Artystycznej łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego. Tworzy w zakresie grafiki warsztatowej, rysunku oraz malarstwa. Techniki, które najczęściej wykorzystuje to wklęsłodruk i serigrafia. Nie ogranicza się jednak tylko do klasycznych form druku i często sięga po niekonwencjonalne techniki graficzne. Eksperymenty kolograficzne idealnie współgrają z jego wcześniejszym wykształceniem – inżyniera, zdobytym na Politechnice Łódzkiej. Komponując prace zestawia ze sobą podstawowe środki artystycznego wyrazu – linie, płaszczyzny, faktury, ma to na celu przestawienie wydarzeń dnia codziennego, uczuć i emocji. Abstrakcyjne formy są więc próbą opowiedzenia o najbliższym otoczeniu, nie odwołując się do rozwiązań figuratywnych.

Piotr Skowron, 2192. Grafika i rysunek
Wernisaż: 12 września 2014 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 27 września 2014 roku
Galeria Stara w Łodzi
Łódzki Dom Kultury, ul. Traugutta 18
Łódź

Dodaj komentarz