Zbliża się finisaż wystawy Nowa sztuka budowania!

Już tylko do 14 września można oglądać w Muzeum Architektury we Wrocławiu wystawę Nowa sztuka budowania! Architektura modernizmu w fotografii i książce, prezentującą bogatą kolekcję oryginalnych fotografii dokumentujących najważniejsze przemiany w architekturze początku XX wieku.

Kohlebunker, Henschel & Sohn, Kassel, 1917, architekt: Curt von Brocke, fot. nieznany (źródło: materiały prasowe)

Kohlebunker, Henschel & Sohn, Kassel, 1917, architekt: Curt von Brocke, fot. nieznany (źródło: materiały prasowe)

Wystawie oraz twórcy imponującego zbioru czarno-białych zdjęć, Walterowi Müllerowi-Wulckowowi (1886–1964), poświęcone będą dwa najbliższe spotkania we wrocławskim Muzeum Architektury.

Pierwsze z nich tych spotkań, zatytułowane Kolekcja Waltera Müllera-Wulckowa w zbiorach Landesmuseum w Oldenburgu, odbędzie się w piątek 12 września o godzinie 12.00. Drugie, Fotografie architektury w Niebieskich książkach Waltera Müllera-Wulckowa, dzień później, w sobotę 13 września o godzinie 12.00. Oba spotkania będą miały charakter oprowadzania po wystawie, oba poprowadzi kuratorka ekspozycji Jolanta Gromadzka (MA).

Wystawa Nowa sztuka budowania! Architektura modernizmu w fotografii i książce prezentuje szeroki wybór oryginalnych fotografii architektury zamówionych na potrzeby niebieskich książek, a obecnie przechowywanych w Landesmuseum für Kunst und Kulturgeschichte w Oldenburgu, którego Walter Müller-Wulckow był założycielem i pierwszym dyrektorem. Na zdjęciach wykonanych przez wybitnych fotografów można zobaczyć budynki projektowane między innymi przez Waltera Gropiusa, Ericha Mendelsohna, Petera Behrensa i wielu innych spośród ponad trzystu architektów, z którymi korespondował wydawca. Zaproszenie do udziału w projekcie konkretnych twórców oraz prezentacja ich koncepcji to subiektywny wybór samego Müllera-Wulckowa, który w kolejnych niebieskich książkach zamieszczał również własne fotografie architektury.

Większość zdjęć, jakie opublikowano w ramach serii, dotyczyła realizacji powstałych w latach dwudziestych XX w. To czas kształtowania się różnorodnych nowoczesnych nurtów w architekturze. Liczne osiedla mieszkaniowe, funkcjonalne kształtowanie wnętrz z wbudowanymi szafami, nowoczesnymi kuchniami i meblami ze stalowych rurek, okazałe obiekty użyteczności publicznej, jak szkoły, kościoły i baseny pływackie oraz wypełnione światłem fabryki i dworce kolejowe ukazują różne aspekty nowego sposobu budowania. Do najważniejszych postulatów twórców nowej architektury należało otwarcie budynków na powietrze i słońce oraz obniżenie kosztów budowy przez stosowanie projektów typowych i nowoczesnych metod montażu.

Fotograficy dokumentujący te stylistyczne i formalne przemiany – tacy jak Arthur Köster, Hugo Schmölz czy Lucia Moholy – tworzyli równocześnie nowy, bardzo indywidualny obraz współczesnej im architektury. Podkreślali ekspresję budynków fotografując je z poziomu ziemi, korygując zbieżne linie, stosując ukośne ujęcia akcentujące narożniki, linie zabudowy i cienie padające na elewacje.

Zebrane na wystawie w Muzeum Architektury we Wrocławiu eksponaty to niemal sto oryginalnych fotografii pochodzących z nie pokazywanych nigdy wcześniej zasobów Landesmuseum w Oldenburgu, a także książki i inne publikacje z lat dwudziestych, poświęcone nowej sztuce budowania, które składają się na jedyne w swoim rodzaju świadectwo historii architektury.

Nowa sztuka budowania! Architektura modernizmu w fotografii i książce
Wystawa czynna do 14 września 2014 roku
Muzeum Architektury, ul. Bernardyńska 5
Wrocław

Dodaj komentarz