Ruszył Krakowski Szlak Street Artu

19 wybranych dzieł wielkoformatowych, trzy godziny zwiedzania i setki chętnych–  to pierwszy efekt wycieczek Krakowskim Szlakiem Street Artu.

Krakowski Szlak Street Artu (źródło: materiały prasowe)

Krakowski Szlak Street Artu (źródło: materiały prasowe)

Propozycja cotygodniowego, bezpłatnego zwiedzania miasta pod kątem sztuki ulicznej – której pomysłodawcą jest Galeria Krakowska – spotkała się z ogromnym zainteresowaniem mieszkańców Krakowa i turystów. Dzięki niej Kraków jeszcze bardziej wzbogacił i odświeżył swój wizerunek i próbuje rywalizować z Łodzią o miano stolicy street artu.

Street art w polskich miastach coraz częściej zostaje nie tylko zauważony, ale także doceniony przez zagraniczne media. Kilka miesięcy temu jedna z największych telewizji informacyjnych świata CNN wyemitowała dwa 30-minutowe programy o polskich muralach, skupiających się głównie na sztuce ulicznej w Łodzi. Miasto to słynie z licznych wielkoformatowych malowideł stworzonych przez światowej sławy artystów. Do grona miejsc, które mogą pochwalić się wyjątkowymi muralami dołączył także Kraków. Wielkoformatowe dzieła stworzyły w tym historycznym mieście niezwykły szlak, umożliwiając poznanie Krakowa od strony nowoczesnej sztuki, dostępnej dla każdego uczestnika życia miejskiego. To właśnie z myślą o mieszkańcach i turystach, którzy chcą zwiedzić miasto z artystycznej perspektywy, organizowane są bezpłatne wycieczki Krakowskim Szlakiem Street Artu. W każdą sobotę zainteresowani, którzy zapisali się na wycieczkę mogą zobaczyć murale i poznać ich historię.

Krakowski Szlak Street Artu spotkał się z dużym zainteresowaniem. W tym momencie nie mamy już wolnych miejsc do końca września dla kolejnych chętnych, chcących uczestniczyć w tym projekcie, a pomimo to codziennie dostajemy telefony z zapytaniami, czy nie zwolniło się jakieś miejsce. Cieszę się, że przyczyniliśmy się do popularyzacji krakowskich murali, do propagowania idei street artu, a tym samym do promocji miasta – mówi Ryszard Wysokiński, dyrektor Galerii Krakowskiej, inicjator wycieczek Krakowskim Szlakiem Street Artu.

Trasa rozpoczyna się przy jednym z największych murali w Europie o powierzchni 1,4 tys. m2 autorstwa Justyny Posiecz-Polkowskiej przy Galerii Krakowskiej, zrealizowanego w ramach międzynarodowego konkursu Mall Wall Art. Następnie zwiedzający mogą zobaczyć m.in.:

  • Ding dong dumb autorstwa włoskiego artysty ukrywającego się pod pseudonimem Blu,
  • instalację AUSCHWITZWIELICZKA autorstwa rzeźbiarza Mirosława Bałki,
  • M-city 658 autorstwa Mariusza M-City’ego Warasa, który przedstawił Kraków jako miasto-parowiec, dryfujący po wodach gigantycznego akwarium,
  • mural stworzony przez krakowskiego artystę Nawera oraz Augustina Kofie z USA na ścianie dawnego hotelu Forum.

Cały czas powstają nowe murale, dzięki którym być może w przyszłości Kraków stanie się kolejną stolicą street artu.

Krakowski Szlak Street Artu
Każda sobota, godz. 11.00–14.00
Kraków

Dodaj komentarz