Justyna Scheuring – Nie uczestniczę ale kocham was

Od 11 września w CSW Znaki Czasu w Toruniu będzie można oglądać wystawę prac Justyny Scheuring pt. Nie uczestniczę ale kocham was. Ekspozycja jest czwartym i zarazem ostatnim aneksem do wystawy Arena.

Justyna Scheuring, CSW Znaki Czasu w Toruniu, plakat wystawy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Justyna Scheuring, CSW Znaki Czasu w Toruniu, plakat wystawy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Justyny Scheuring Nie uczestniczę ale kocham was pozostaje w pierwszej kolejności wydarzeniem performatywnym, próbującym dotrzeć do elementarnych kategorii pojęcia zdarzenia – spotkania i obecności. Wypowiedzi artystki to zazwyczaj działania oparte na performansie, które definiuje ona jako rzeźby współtworzone z przestrzenią, przedmiotami i ludźmi, a przy tym komponowane jak utwór muzyczny lub wiersz – z poszanowaniem dla czasu i rytmu.

Na wystawie zaprezentowana zostanie dokumentacja z przeprowadzonego w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu działania, dla którego punktem wyjścia jest spotkanie pomiędzy dwiema grupami ludzi. Samo wydarzenie zakłada jedynie stworzenie rodzaju ramy – zaaranżowania dwóch różnych sytuacji rozgrywających się równolegle w tym samym czasie i przestrzeni. Publiczność dopiero na miejscu orientuje się, że zdarzenia, na które została zaproszona, nakładają się i dzieją symultanicznie. Obie sytuacje wiążą się pewnymi ogólnie przyjętymi zachowaniami właściwymi dla charakteru wydarzenia, wymagającymi od uczestników konwencjonalnego postępowania. Zachwianie tych reguł i wprowadzenie dysonansu pozostaje pretekstem do obserwacji i badania ludzkiego zachowania. Jak ludzie będą reagować na dobrze znaną, ale jednocześnie kompletnie nową sytuację – nie wiadomo. Być może oba zdarzenia przebiegną bez zakłóceń; być może ludzie zareagują gwałtownie, czując się zmanipulowani. Wszystkie te reakcje pozostają częścią projektu, a każda z nich ma rację bytu w tej przestrzeni – również taka sytuacja, że performans się nie uda. Sama artystka pozostaje nieobecna, projektując jedynie doświadczenie dla obu grup. W momencie, w którym ludzie wejdą w sytuację przez nią stworzoną, będą zobowiązani do uczestnictwa. Reszta to niewiadoma i eksperyment.

Kurator: Piotr Lisowski

Justyna Scheuring, Nie uczestniczę ale kocham was
4. Aneks do wystawy Arena
Wernisaż: 11 września 2014 roku, godz. 19.00
Wystawę można oglądać do 28 września 2014 roku
CSW Znaki Czasu w Toruniu

Dodaj komentarz