• 2014-09-10

Arkadiusz Kubisiak w cieniach radomskiej starówki

Od 19 września w Ney Gallery&Prints w Warszawie będzie można oglądać wystawę fotografii Arkadiusza Kubisiaka pt. Mijając Cienie.

Arkadiusz Kubisiak, „Mijając cienie”, Ney Gallery&Prints w Warszawie, plakat wystawy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Arkadiusz Kubisiak, „Mijając cienie”, Ney Gallery&Prints w Warszawie, plakat wystawy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Projekt Mijając cienie zrealizowany w ciągu 3 ostatnich lat poświęcony został w jednej z najstarszych dzielnic Radomia jaką jest Miasto Kazimierzowskie. Wystawa stanowi subiektywny opis przestrzeni miejskiej, w której człowiek jest głównym bohaterem, autor o projekcie mówi:

Po raz pierwszy zetknąłem się z radomską starówką latem 2011 roku. Sceny, które wówczas widziałem przypominały świat budzący się po wojnie. Ludzie remontują budynki, podpierają belkami ściany z trudem zdobywają pożywienie. Zrobiłem wówczas zaledwie kilka zdjęć lecz obrazy, które na nich były nieustannie do mnie powracały. Uświadomiłem sobie, że ten świat szybko znika. Jesienią 2012 roku wróciłem na starówkę, tym razem już z niezachwianą pewnością, że chcę opowiedzieć jej historię, póki jeszcze można to zrobić.

Wiele zabytkowych kamienic z XVIII i XIX jest obecnie wyburzanych w tej dzielnicy. Ich miejsce zajmują nowe budynki, nowoczesne lecz pozbawione pamięci. W kamieniczkach żyją głownie starzy, biedni ludzie. Pamiętają czasy wojny, a niektórzy są jeszcze z pokolenia przedwojennego. Dzieci bawią się mając do dyspozycji piłkę i parę kijków. Potrafią zamienić każde miejsce w plac zabaw. Wszystkich mieszkańców łączy jedno – kamienice są ich jedynym domem. Wielu związanych od urodzenia z tym miejscem jest przenoszonych w obszary, które nie mają żadnego połączenia z tą historią, wśród której przeżyli całe swoje życie. Zastanawiam się czy odnajdą swój świat w nowej rzeczywistości?

Arkadiusz Kubisiak cyklem czarno-białych zdjęć Mijając cienie zachwycił jury Konkursu Fotograficznego National Geographic, wywalczył Grand Prix oraz pierwsze miejsce w kategorii fotoreportaż. Arkadiusz Kubisak jest także laureatem prestiżowego konkursu BZ WBK PRESS PHOTO 2014, cykl Mijając Cienie został uhonorowany II miejscem w kategorii Fotoreportaż.

Arkadiusz Kubisiak urodził się 1968 r. Studiował fotografię w Europejskiej Akademii Fotografii w Warszawie. Brał udział w wielu warsztatach fotograficznych m. in. Transmission pour I’Image w Perpignan we Francji. Zajmuje się fotografią dokumentalną o tematyce społecznej. Pracuje głównie nad projektami długoterminowymi w kraju i za granicą. Jego prace zwyciężyły w m.in. w Konkursach: BZ WBK Press Foto 2014, National Geographic Polska 2013, zostały wyróżnione w International Photography Award w USA 2013. Fotografie prezentowane były w ramach The Art of Photography Show w USA, 2013 oraz podczas Warszawskiego Festiwalu Fotografii Artystycznej 2011. Arkadiusz Kubisiak o sobie mówi: Staram się pokazać historie, zaciekawić widza sytuacjami, które zaciekawiły mnie, pokazać historie warte opowiedzenia, lubię pracować powoli, nie skupiać się na wydarzeniach.

Arkadiusz Kubisiak, Mijając Cienie
Wernisaż: 19 września 2014 roku, godz. 19.00
Wystawę można oglądać do 16 października 2014 roku
Ney Gallery&Prints w Warszawie
ul. Spokojna 7/2
Warszawa

Dodaj komentarz