Zapomniane słowa, czyli antologia tego, co w języku zanika

23 września Wydawnictwo Czarne opublikuje antologię Zapomniane słowa – słowniczek wyrażeń archaicznych pod redakcją Magdaleny Budzińskiej.

„Zapomniane słowa” – okładka (źródło: materiały prasowe)

„Zapomniane słowa” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Niektóre słowa żyją wiecznie, niektóre giną śmiercią nagłą i niewyjaśnioną, jedne wstydliwie wychodzą z mody, drugie wspominamy z nostalgią. Zapomniane słowa to słowniczek wyrażeń archaicznych, mało znanych, niemodnych, wyrzuconych z pamięci, znikających z codziennego języka. To także wielobarwny zbiór osobistych skojarzeń, anegdot, refleksji i wspomnień znanych pisarzy, wybitnych naukowców, uznanych artystów. Bezcenny sztambuch dla wszystkich, dla których język jest naturalnym środowiskiem myślenia i działania.

Na naszych oczach blednie i zanika język literacki, wszystkie te tryby i frazy i kadencje przynależne narracji beletrystycznej – nie ma już narracji beletrystycznej, jest jedna prasowo-blogowo-telewizyjno-uliczna polszczyzna-mielizna. (…) Kto się schyli i wyłowi podgniły czasownik, zaśmierdły przysłówek, rozkładający się na fonetyczny kompost jeden i drugi archaizm, pokonany przez bezfleksyjne anglicyzmy szyk przestawny, kto z powrotem weźmie w usta wyplute słowa?

Jacek Dukaj

Zapomniane słowa. Antologia
pod red. Magdaleny Budzińskiej
Premiera: 23 września 2014 roku
Wydawnictwo Czarne

Dodaj komentarz