• 2014-09-09

Szepty Ziemi

12, 13 i 14 września w warszawskim Studium Teatralnym prezentowany będzie spektakl Szepty Ziemi. Jest to przedstawienie, dotykające kwestii możliwości kontaktu ludzkości z obcymi cywilizacjami.

Kadr ze spektaklu „Szepty Ziemi”, (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kadr ze spektaklu „Szepty Ziemi”, (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tytuł spektaklu nawiązuje do nagrań wystrzelonych w kosmos w 1977 roku w ramach amerykańskiego programu Voyager. Dźwiękowe i wizualne materiały miały umożliwić pozaziemskiej inteligencji poznanie życia i kultury na naszej planecie, chociaż subiektywnie ustalony wybór reprezentatywnych dla Ziemi dźwięków wzbudza wątpliwości dotyczące szans projektu.

Pierwsza z dwóch sond zawierających dyski Voyager Golden Record opuściła już Układ Słoneczny, ale czy treść nagrań dotrze do obcej cywilizacji i zostanie odszyfrowana?

Tekst sztuki specjalnie dla Studium Teatralnego napisał znany dramaturg Marcin Cecko a wyreżyserował go Piotr Borowski. Występują tu jedynie dwie pary postaci, ale na przykładzie ich relacji rodzą się pytania o możliwość komunikacji. Humanista i Technik jako reprezentanci rozwiniętej cywilizacji wyruszają na badania kosmosu.

Spotykają tam dwie osoby, które zdają się stawiać pierwsze kroki w swoim życiu. Są to ludzie pierwotni lub tubylcy. Z jednej strony żyją jakby poza cywilizacją, z drugiej – posługują się jej wytworami: przedmiotami, językiem. Czy po spotkaniu uda im nawiązać nić porozumienia?

Pod przykrywką opowieści science fiction twórcy poruszają problemy natury duchowej. Co jest istotą człowieczeństwa, czy obcy by nas zrozumieli, a przede wszystkim– czy my sami rozumiemy siebie?

Bohaterom przedstawienia doskwiera bezproduktywność ich życia i czują potrzebę pozostawienia czegoś po sobie. Wciąż jednak za mało wiedzą o rzeczywistości. Dlatego podróżują i poszukują.

Szepty Ziemi
12,13,14 września 2014 r., godz. 19.00
Studium Teatralne, ul. Lubelska 30/32
Warszawa

Dodaj komentarz