• 2014-09-09

La Folle Journée | Szalone Dni Muzyki z muzyką amerykańską

Gershwin, Bernstein, Copland, Barber, Rachmaninow, Dvořák, Joplin, Williams – to tylko niektórzy z kompozytorów, których muzykę usłyszymy podczas tegorocznej polskiej edycji La Folle Journée. Szalone Dni Muzyki odbędą się w Warszawie już po raz piąty. W ciągu trzech dni, od 26 do 28 września w salach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej zabrzmi 55 koncertów, z udziałem 1000 wykonawców.

Szalone Dni Muzyki 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Szalone Dni Muzyki 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

La Folle Journée to międzynarodowy festiwal popularyzujący muzykę klasyczną wśród szerokiej publiczności. Jego ideą jest zachęcanie do odbioru muzyki poważnej. Bogaty repertuar, atrakcyjna forma i znakomici artyści sprawiają, że La Folle Journée co roku gromadzi ogromną liczbę słuchaczy we Francji, Hiszpanii, Japonii, a od 2010 roku, także w Polsce.

Podczas zbliżającej się 5. edycji Szalonych Dni Muzyki polskiej publiczności zaprezentowana zostanie muzyka amerykańska w różnych odsłonach. Usłyszymy melodie znane i lubiane, przeboje filmowe i fragmenty musicali, a wszystko to w wykonaniu znakomitych artystów.

W programie utwory legendarnych kompozytorów amerykańskich: Gershwina, Bernsteina czy Coplanda, jak i twórców emigracyjnych, którzy znaczną część życia spędzili w USA, m.in. Rachmaninowa, Korngolda, Dvořáka. Na Festiwalu usłyszymy soundtracki do światowych produkcji filmowych filmów takich jak: Gwiezdne Wojny, Różowa Pantera, Lista Schindlera, Pearl Harbor czy Indiana Jones. Dla miłośników bajek przygotowano koncert z projekcją filmów animowanych Walta Disneya.

Podczas Szalonych Dni Muzyki nie zabraknie również amerykańskiej muzyki popularnej. Będzie też okazja posłuchać standardów jazzowych czy ragtime’ów Joplina oraz wziąć udział w jam session. Kilka razy zabrzmi Błękitna Rapsodia Gershwina i kultowy musical Bernsteina West Side Story, a stylistyczny przekrój muzyki amerykańskiej pokaże koncert jazzu tradycyjnego pt. Od Ragtime’u do Swingu.

Na czas tego niezwykłego maratonu muzycznego sale Teatru Wielkiego nazwano tematycznie. I tak Sala Moniuszki, największa spośród pomieszczeń Teatru, nazywać się będzie Manhattan. Sale Redutowe zmieniły nazwę na Hollywood, natomiast Sala Młynarskiego na…Dziki Zachód. Z okazji Festiwalu do użytku włączono też tak zwane Zascenie, piękną przestrzeń znajdującą się za sceną główną Opery Narodowej. Jej nowa nazwa to Harlem. Namiot przy Placu Teatralnym, w którym odbywać się będą między innymi koncerty młodych wykonawców, zatytułowano Matrix.

Podczas Festiwalu zagrają artyści zarówno z Polski, jak i różnych zakątków świata. Pierwszego dnia będzie okazja posłuchać znakomitego zespołu jazzowego z USA Gordon Goodwin Trio. Szalone Dni Muzyki stwarzają też możliwość prezentacji młodych talentów. Wystąpią najlepsi uczniowie dziesięciu szkół muzycznych, m.in. z Bydgoszczy, Gdańska, Częstochowy, Lublina i Warszawy.

W programie Festiwalu znajdują się również koncerty przeznaczone dla najmłodszych. Specjalnie dla dzieci do drugiego roku życia oraz dla maluchów w wieku od dwóch do pięciu lat przygotowane zostały koncerty z cyklu Smykofonia: Dixieland i Smykofonia w Ameryce.

La Folle Journée | Szalone Dni Muzyki z muzyką amerykańską
Od 26 do 28 września 2014 roku
Teatr Wielki – Opera Narodowa
Warszawa

Dodaj komentarz