• 2014-09-09

Mikos, Otachel, Stańczak – Toż Samo Ja

Od 4 września w zielonogórskim BWA można oglądać wystawę zbiorową pt. Toż Samo Ja. Podstawowa Identyfikacja. W ramach ekspozycji swoje prace zaprezentują: Michał Otachel, Jarosław Mikos, Daniel Stańczak.

Fot. Michał Otachel, „Toż Samo Ja” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Michał Otachel, „Toż Samo Ja” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Każdy artysta ma do opowiedzenia inną historię. Nie bez powodu wszyscy wybrani do projektu artyści są płci męskiej. Poruszanie tematu rodziny w przypadku mężczyzn, którzy często nie mają skłonności do czułego wspominania domu rodzinnego, jest dodatkowo interesujące.

Projekt jest oparty na założeniu, że to, jaki jest człowiek, w pewnej części wynika z tego, skąd pochodzi. Porusza przy tym rodzaj tabu, jakim jest rodzina i niewidoczne często, zachodzące w niej procesy, relacje podstawowe i pierwsze każdego człowieka. Dla niektórych wstydliwe, dla innych traumatyczne, lub bardzo prywatne. Zadaję pytanie, jaki wpływ mają na nas ci którzy otaczają nas od najmłodszych lat? Jak ukształtowały nas stosunki z ojcem, jak z bratem, a czego uczyła babcia? Niezależnie od tego, czy nasze relacje z daną osobą były łatwe czy trudne, dobre czy złe, wpłynęły w jakimś stopniu na naszą tożsamość, na to, kim jesteśmy. Człowiek jest zlepkiem różnych wpływów, ukształtowanym również przez myśli innych a rodzina jako podstawowa jednostka społeczna, ma w jego formowaniu najwięcej możliwości.

Ważnym aspektem tej wystawy, na który warto zwrócić uwagę, jest jej forma – opowieść autobiograficzna. Przy odbiorze sztuki ważna jest znajomość biografii artysty. Niektórzy teoretycy twierdzą, że prawidłowe odczytanie czyjejś twórczości wymaga poznania kontekstu. Trzeba dowiedzieć się, z jakiego środowiska artysta się wywodzi, jakie były przełomowe momenty w jego życiu, jakie miały wpływ na jego kondycję twórczą, w jakim domu się urodził, jakie szkoły skończył i kto był jego nauczycielem. Są to informacje, bez których nie wyobrażamy sobie analizy twórczości współczesnych artystów, ze względu na brak jednolitego charakteru epoki. Dlatego wystawy oparte na biografii artystów mogą być bardzo interesujące i bogate w informacje o nich. Gdy więc oni sami chcą się przed nami otworzyć i prezentują nam swoją interpretację tych wydarzeń, czyż można to zlekceważyć?

Tekst kuratorski: Ewa Skwarzyńska-Otachel

Jarosław Mikos – pochodzący z Tarnowa, zamieszkały w Krakowie, student III roku Fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.
Michał Otachel – pochodzący ze Świdnika, zamieszkały w Warszawie, student III roku Fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.
Daniel Stańczak – pochodzący z Elżbiecina na Mazowszu, zamieszkały we Wrocławiu, absolwent Fotografii i Multimediów na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.

Kuratorka wystawy: Ewa Skwarzyńska-Otachel

Jarosław Mikos, Michał Otachel, Daniel Stańczak, Toż Samo Ja. Podstawowa Identyfikacja
Wernisaż: 4 września 2014 roku, godz. 17.00
Wystawę można oglądać do 28 września 2014 roku
BWA w Zielonej Górze

Dodaj komentarz