Elvin Flamingo od symbiotyczności do współcodzienności

Od 27 września w Gdańskiej Galerii Miejskiej będzie można oglądać wystawę prac Jarosława Czarneckiego aka Elvina Flamingo pt. Symbiotyczność tworzenia.

Elvin Flamingo, „Symbiotyczność tworzenia” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Elvin Flamingo, „Symbiotyczność tworzenia” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Symbiotyczność to słowo pochodzące od zjawiska symbiozy, czyli występującego w przyrodzie ścisłego współżycia dwóch organizmów, z których przynajmniej jeden czerpie korzyści. Symbiotyczność w psychologii to związek opierający się na uzależnieniu. Tworzenie, rozumiane jako sztuka, to pojęcie związane z działalnością człowieka, często również mające znamiona uzależnienia.

Praca Jarosława Czarneckiego (Elvin Flamingo) nie od początku nosiła tytuł Symbiotyczność tworzenia. Odejście od pierwotnej nazwy zawierającej słowo laboratorium, w którym centralną postacią jest laborant, było wynikiem nie tylko nieoczekiwanego rozwoju projektu, ale przede wszystkim przemianą w myśleniu samego artysty o nim. Wprawdzie zakładając hodowlę egzotycznych mrówek, zamierzeniem Czarneckiego było stworzenie filmu żyjącego własnym życiem, natomiast nie do końca było dla niego oczywiste, że to właśnie on – artysta, stanie się częścią mrowiska. Codzienna wielogodzinna pielęgnacja formikariów, zdobywanie wiedzy potrzebnej do realizacji projektu, przekraczanie granic dyscyplinarnych, konsultacje z entomologami, hodowcami owadów oraz artystami i teoretykami sztuki działającymi w obszarze bioartu, stały się i są częścią tego ciągle trwającego projektu.

To, co widzimy w Gdańskiej Galerii Miejskiej i Instytucie Sztuki Wyspa, to tylko jeden z etapów realizacji projektu. W GGM1 prezentowane są dwie części: Królestwo współcodzienności – jeden inkubator zamieszkiwany przez mrówki z gatunku Oecophylla smaragdina (potocznie: tkaczki) oraz Walka podziemna – przykłady nieudanych prób założenia hodowli. Natomiast w ISW pokazywana jest najbardziej rozbudowana cześć projektu Rekonstrukcja nie-ludzkiej kultury składająca się z czterech połączonych inkubatorów zamieszkiwanych przez jedną kolonię mrówek z gatunku Atta sexdens (potocznie: farmerki).

Indywidualna wystawa Jarosława Czarneckiego aka Elvin Flamingo jest nagrodą za wygranie Gdańskiego Biennale Sztuki 2012, zainicjowanego i organizowanego przez Gdańską Galerię Miejską.

Kuratorzy: Iwona Bigos, Grzegorz Klaman

Jarosław Czarnecki aka Elvin Flamingo, Symbiotyczność tworzenia
Wernisaż: 26 września 2014 roku, godz. 18.30 (GGM1) i godz. 20.00 (ISW)
Od 14 października wszystkie trzy części projektu będą pokazywane w GGM1
Wystawę będzie można oglądać do 16 listopada 2014 roku (GGM1) i 12 października 2014 roku (ISW)

Gdańska Galeria Miejska 1
ul. Piwna 27/29
Gdańsk

Instytut Sztuki Wyspa
ul. Doki 1/145b
Gdańsk

Dodaj komentarz