• 2014-09-09

Dyktanda Lema w scenicznym wydaniu

13 i 14 września oraz 11 i 12 października w Teatrze Barakah wystawiony zostanie spektakl w reżyserii Any Nowickiej, Dyktanda.

„Dyktanda”, fot. Piotr Kubic (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Dyktanda”, fot. Piotr Kubic (źródło: materiały prasowe organizatora)

Teatralna wersja Dyktand Stanisława Lema to artystyczne wyzwanie – zarówno na poziomie scenicznej adaptacji, jak i aktorskiego wykonania. Dyktanda to krótkie opowiastki, utrzymane w żartobliwym tonie, często przesycone czarnym i absurdalnym humorem.

Pierwotnie pisane były przez Lema jako ortograficzne sprawdziany dla jego siostrzeńca – pełny tytuł to Dyktanda, czyli… w jaki sposób wujek Staszek wówczas Michasia – dzisiaj Michała – uczył pisać bez błędów. Nagromadzenie słów mogących sprawiać ortograficzne trudności w pisaniu przekłada się tutaj bezpośrednio na poziom akustyczny całego tekstu, jego brzmienie staje się kolejną jego wartością i otwiera nową, czysto sensualną, przestrzeń obcowania z nim.

Dlatego właśnie teatr wydaje się idealnym medium dla Dyktand. Spektakl Any Nowickiej, specjalizującej się w inscenizacjach autorów znanych z zamiłowania do czarnego humoru – Hanocha Levina czy Martina McDonagha – będzie więc próbą przełożenia na język sceny fantastycznej, czasami okrutnej – jak pisał Jerzy Jarzębski – wyobraźni Lema. Dyktandom zresztą, zauważa dalej Jarzębski, bardzo blisko do rysunków i tekstów klasyka czarnego humoru, Rolanda Topora.

Sceniczna wersja Dyktand będzie polską prapremierą i okazją do przypomnienia nieco zapomnianych już dzisiaj, opublikowanych zresztą po raz pierwszy dopiero w 2001 roku, tekstów autora Solaris. Dyktanda łączą absurdalną, momentami surrealistyczną dezynwolturę Lemowskiej wyobraźni z językowym – nie tylko ortograficznym – rygorem.

Spektakl Dyktanda
13 i 14 września oraz 11 i 12 października 2014 roku
Teatr Barakah
Kraków

Dodaj komentarz