Znamy program Festiwalu Książki dla Dzieci i Młodzieży Czytajmy

W dniach od 19 do 21 września na Zamku Królewskim w Warszawie po raz pierwszy odbędzie się Festiwal Książki dla Dzieci i Młodzieży Czytajmy.

Festiwal Książki dla Dzieci i Młodzieży „Czytajmy”, plakat (źródło: materiały prasowe)

Festiwal Książki dla Dzieci i Młodzieży „Czytajmy”, plakat (źródło: materiały prasowe)

W programie Festiwalu Książki dla Dzieci i Młodzieży Czytajmy znajdą się między innymi warsztaty plastyczne, warsztaty związane z etapami powstawania książki (takie jak np. warsztaty ilustratorskie), warsztaty komiksowe oraz warsztaty związane z bajką i baśnią polską. Atrakcjami będą również czytane na żywo bajki m.in. polskie, chińskie i anglojęzyczne, a także wystawy, pokazy animacji i festiwalowa biblioteka.

Najmłodsi z pewnością ucieszą się z możliwości spotkania Ciekawskiego Georga – bohatera popularnych kreskówek oraz z warsztatów Książkowych Molików prowadzonych przez Ciotkę Książkulę. Specjalnie dla mniejszych dzieci powstanie kącik z zabawkami, będzie także działało małe kino.

Odwiedzający będą mieli okazję wziąć udział w spotkaniach ze znanymi autorami książek dziecięcych i młodzieżowych oraz poznać ilustratorów i ulubionych twórców komiksów, m.in. Bohdana Butenkę, Sylwię Chutnik, Joannę Olech, Joannę Krzyżanek, Grzegorza Kasdepke, Rafała Kosika, Annę Brzezińską i Andrzeja Gondka. Na Festiwalu pojawi się również aktorka Barbara Bursztynowicz, która przeczyta wiersze Tuwima, Nela Mała Reporterka – najmłodsza na świecie autorka reportaży podróżniczych oraz Agnieszka Kręglicka, znana restauratorka i autorka książki kucharskiej dla dzieci i nastolatków.

Przygotowana zostanie też strefa targowa, gdzie kilkudziesięciu wystawców z całej Polski zaprezentuje swoją aktualną ofertę. Rodzice i dziadkowie będą mieli okazję w promocyjnych cenach kupić nowości książkowe m.in. bajki, baśnie, komiksy, audiobooki i e-booki, podręczniki i pomoce szkolne, a także gry i zabawki.

Festiwal Książki dla Dzieci i Młodzieży Czytajmy

Piątek, 19 września:

 • 13.30–16.00 – Seminarium: Czytajmy i uczmy czytać. Współczesna książka dla dzieci i młodzieży. Prowadzenie: Grażyna Lewandowicz-Nosal, Grzegorz Leszczyński, Maria Kulik, Beata Lewandowska.
 • 14.00–15.00 – Warsztaty teatralne: inscenizacje bajek. Prowadzenie: Monika Kamieńska.
 • 16.00–18.00 – Spotkanie z  Bohdanem Butenką.

20 września (sobota):

 • 10.00–11.00 – Mały wolontariat, czyli jak mówić dzieciom o wolontariacie. Spotkanie dla nauczycieli przedszkolnych oraz nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej. Prowadząca: Joanna Krzyżanek.
 • 11.00–13.00 – Spotkanie z Nelą Małą Reporterką.
 • 10.00–11.00 – Warsztaty rysowania leśnych zwierząt.  Prowadzenie: Tomasz  Samojlik.
 • 11.00–11.45 – Beatbox, czyli głos niejedno ma imię. Warsztaty dla dzieci w wieku od 8 do 13 lat. Prowadzenie: Patryk TikTak Matela.
 • 13.00–14.00 – Spotkanie z Grzegorzem Kasdepke.
 • 14.00–15.00 – Za kurtyną baśni: historia i fantastyka . Prowadzenie: Anna Brzezińska.
 • 16.00–17.00 – Teatrzyk Słuchaj uchem. Wystąpią: Kaja Prusinowska (śpiew, drumle), Janusz Prusinowski (śpiew, skrzypce, cymbały, fisharmonia, harmonia, lira korbowa), Piotr Piszczatowski (bębny), Gabryś Prusinowski (śpiew, instrumenty perkusyjne).

21 września (niedziela):

 • 11.00–11.45 – Uszy szeroko otwarte – warsztaty muzyczne dla dzieci w wieku od 5 do 8 lat.
 • 12.00–13.00 – Spotkanie z aktorką Barbarą Bursztynowicz, która przeczyta dla najmłodszych bardziej i mniej znane wiersze Juliana Tuwima.
 • 12.00–13.00 – Warsztaty Ciotki Książkuli: Jak zostać molem książkowym? – skierowane są zarówno do młodszych, jak i starszych uczestników Festiwalu. Prowadzenie: Małgorzata Berwid.
 • 13.00–14.00 – Warsztaty plastyczne. Prowadzenie: Monika Madejek.
 • 13.00–15.00 – Spotkanie z Ciekawskim Georgem.

Festiwal Książki dla Dzieci i Młodzieży Czytajmy
Od 19 do 21 września 2014 roku
Zamek Królewski w Warszawie

Dodaj komentarz