Elżbieta Wierzbicka Wela – metafora i wieloznaczność

Od 5 września w kieleckim BWA można oglądać wystawę instalacji Elżbiety Wierzbickiej Weli. Prace artystki odwołują się do relacji człowieka z naturą, pamięci, tożsamości.

Elżbieta Wierzbicka Wela, „Multiplikacje” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Elżbieta Wierzbicka Wela, „Multiplikacje” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Elżbieta Wierzbicka (Wela) jest malarką i rzeźbiarką, urodziła się w 1964 roku w Krakowie. W latach 1984-1989 studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom uzyskała w roku 1989 w pracowni prof. Stanisława Wejmana. Mieszka i pracuje w Paryżu. Swoje prace prezentowała na ponad 150 wystawach zbiorowych i indywidualnych w wielu krajach, m.in.: we Francji, w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Polsce, Litwie, Norwegii, Japonii, USA, Hiszpanii czy w Chinach.

Jest autorką Interaktywnej instalacji Les Chuchoteurs (Szeptacze) utworzona z rur, kolumn różnej wielkości, oprócz wizualnego odbioru prezentuje bardzo charakterystyczne dźwięki. Są to np : odgłosy deszczu, wiatru, szumu fal, ognia czy wulkanu, którą można zobaczyć w Parku Odkrywców w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Jej artystyczne interwencje, zaliczane do nurtu sztuki kontekstualnej i enwironmentalnej, są liczne i zróżnicowane, obejmują szeroki zakres spektakularnych instalacji – od radykalnie naruszających porządek danego miejsca do tych niełatwo dostrzegalnych, wręcz wtapiających się w otoczenie.

Artystyczne podejście autorki rodzi się z refleksji nad wieloznaczeniowością dzieła sztuki i metaforami, jakie ono niesie oraz nad subiektywnym odbiorem pokazywanych dzieł przez widza. Na wystawie w Kielcach zobaczymy jej: instalacje, rzeźby, rysunki oraz fotografię dokumentującą prace w plenerze.

Elżbieta Wierzbicka Wela
Wernisaż: 5 września 2014 roku, godz. 18.00
Wystawę można oglądać do 3 października 2014 roku
BWA w Kielcach

Dodaj komentarz