• 2014-09-08

Nick Cave i jego typowy dzień, czyli 20 000 dni na Ziemi

31 października na ekrany polskich kin wchodzi film 20 000 dni na Ziemi. W roli głównej wystąpi Nick Cave.

„20 000 dni na Ziemi”, reż. Iain Forsyth, Jane Pollard, kadr (źródło: materiały prasowe)

„20 000 dni na Ziemi”, reż. Iain Forsyth, Jane Pollard, kadr (źródło: materiały prasowe)

Nick Cave od lat jest jedną z najbardziej fascynujących i enigmatycznych postaci świata muzyki, literatury i filmu. Jego filmowy portret – 20 000 dni na Ziemi – czyni go jeszcze bardziej tajemniczym i zmusza widzów do odpowiedzi na pytanie: jak wiele dni z naszego życia naprawdę przeżyliśmy?

Dzień numer 20 000 w życiu Nicka Cave’a – od dźwięku budzika wczesnym rankiem do nocnego spaceru wzdłuż plaży po koncercie – zamienia się w niezwykły i fascynujący portret artysty.

W swoim filmowym debiucie Jane Pollard i Iain Forsyth łączą fikcję z prawdą, a sprawy publiczne z prywatnymi, by opowiedzieć historię jego życia.

W 20 000 dni na Ziemi widzimy sceny, w których Cave rozmawia z terapeutą o swoim dzieciństwie albo przegląda zdjęcia z szalonych lat, gdy zaczynała się jego kariera. Materiały z sal prób i studiów nagraniowych przeplatane są wypowiedziami muzyków, którzy z nim pracowali: Blixy Bargelda z The Bad Seeds czy gwiazdy pop Kylie Minogue. Widzimy go także w sytuacjach zupełnie prywatnych, gdy w domu ogląda z dziećmi film lub spotyka się z przyjacielem. Obrazom towarzyszy narracja napisana i czytana przez samego Cave’a, który dzieli się z widzami swoimi poglądami na życie i wprowadza nas w tajniki tworzenia muzyki przy okazji nagrywania płyty Push the Sky Away.

Wahałem się przed podjęciem decyzji o udziale w tym projekcie – zdradza Nick Cave. – Jestem w ogóle bardzo podejrzliwy jeśli chodzi o biografie i filmy o celebrytach, bo najczęściej okazują się one aktem masturbacji, który służy tylko głównemu bohaterowi. Ale Iain i Jane to artyści. Pochodzą ze świat sztuki, a nie filmu i dwuznaczność czy tajemnica nie są dla nich problemem. Patrzą na wszystko z różnych perspektyw i mieli świetny pomysł na ten film.

20 000 dni na Ziemi nie jest pełnym patosu i szacunku portretem słynnego muzyka. Jego twórcy próbowali raczej przy pomocy swojego bohatera przyjrzeć się takim tematom jak śmiertelność, sens życia, jak wykorzystujemy dany nam czas. Jednocześnie Forsyth i Pollard, dzięki swojej inteligencji i poczuciu humoru, nie popadają w pompatyczność.

Nawet jeśli ten film to fikcja, to zbliża się do prawdy w zaskakująco wielu momentach. Na tym polega jego piękno. Udało się powiedzieć coś prawdziwego poprzez sceny fabularyzowane, a przecież o to w kinie chodzi. Kwestionuje ono istotność prawdziwego świata, zestawiając go z tym wykreowanym – mówi Nick Cave. – Kino żyje gdzieś w tej przestrzeni pomiędzy nimi. Bardzo się cieszę z tego filmu, bo wydaje mi się, że Iain i Jane osiągnęli to, co sobie zamierzyli.

20 000 dni na Ziemi
Reżyseria: Iain Forsyth, Jane Pollard
Scenariusz: Nick Cave, Iain Forsyth, Jane Pollard
Premiera: 31 października 2014 roku
Dystrybucja: Gutek Film

Dodaj komentarz