Wierny towarzysz. Motyw konia w sztuce

Wystawa Wierny towarzysz. Motyw konia w sztuce potrwa do 20 września. Do zwiedzania zaprasza Dom Aukcyjny Artissima w Warszawie.

Piotr Michałowski „Dyliżans konny”, 1845, ołówek, sepia, gwasz/papier, 36,5x47,5 cm (źródło: materiały prasowe)

Piotr Michałowski „Dyliżans konny”, 1845, ołówek, sepia, gwasz/papier, 36,5 x 47,5 cm (źródło: materiały prasowe)

Żaglowiec pod pełnymi żaglami, tańcząca kobieta i biegnący koń – pisał Honore de Balzac – to trzy najpiękniejsze widoki na świecie.

Mimo iż konie nie są już jak dawniej niezbędnymi towarzyszami naszego codziennego życia, to wciąż są powszechnie uwielbiane. Szczególnie w Polsce. Lach bez konia jak ciało bez duszy – mawiali nasi przodkowie. Te dumne zwierzęta pozostają nieodłączną cząstką naszej narodowej świadomości, wzbogacając ją o pierwiastek piękna i wolności, za którym stale tęsknimy.

Do najbardziej poszukiwanych przez kolekcjonerów należą dzieła o tematyce hippicznej i batalistycznej. Stąd też Dom Aukcyjny Artissima w sezonie letnim zaprasza na wystawę  Wierny towarzysz. Motyw konia w sztuce. Zobaczyć na niej można dzieła artystów znanych i cenionych przez kolekcjonerów: Piotra Michałowskiego, Franciszka Ejsmonda, Zbigniewa Pronaszki, Wojciecha i Jerzego Kossaków. Na szczególną uwagę zasługuje unikatowa rzeźba z odlewni braci Łopieńskich przedstawiającą rotmistrza Seweryna Kuleszę skaczącego przez przeszkodę.

Wierny towarzysz. Motyw konia w sztuce
Wystawa czynna do 20 września 2014 roku, w godz. 11.00–18.00
Dom Aukcyjny Artissima
ul Zielna 39 (budynek PAST-y, parter)
Warszawa

Dodaj komentarz