Valeriu Kurtu celebrycko w rysunku satyrycznym

Od 29 sierpnia w zielonogórskim BWA można oglądać wystawę rysunków Valeriu Kurtu, laureata nagrody galerii BWA w Zielonej Górze w otwartym konkursie na rysunek satyryczny Celebryci.

Autor pracy: Valeriu Kurtu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor pracy: Valeriu Kurtu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Valeriu Kurtu (ur. 1965 w Ungeny, na granicy Mołdawii i Rumunii). Ukończył Art College Kishinev a następnie kontynuował naukę w Moskiewskim Instytucie Kinematografii (WGiK), na wydziale animacji, który ukończył w 1982 r. Skończył także kurs dla producentów i scenarzystów filmów animowanych (Goskino – Moskwa). Wyreżyserował 7 filmów animowanych. Tworzył także rysunki satyryczne dla wielu pism satyrycznych m.in. Krokodyl, Eulenspiegel, Urzika, Ciparusch. Od 1986 roku jest członkiem FECO (Federation of Cartoon Unions of Europe).

W 1994 roku artysta przeprowadził się wraz z rodziną do Berlina, gdzie obecnie mieszka i pracuje. Razem z żoną, Julią Kurtu, prowadzi galerię KurtuKunst. Publikuje w wielu niemieckich pismach, m.in. Partner, Gartenfreund, Stiftung Warentest, Europa-Express. Jest laureatem ponad 100 nagród w międzynarodowych konkursach na rysunek satyryczny. Od 2010 roku organizuje i prowadzi International Cartoon Competition Berlin.

Valeriu Kurtu
Wystawę można oglądać od 29 sierpnia 2014 roku
Finisaż: 28 sierpnia 2014 roku, godz. 17.00
BWA w Zielonej Górze

Dodaj komentarz