• 2014-09-06

Skutki uboczne dostępne w NInAtece

Skutki uboczne, autorski spektakl, a zarazem debiut Leszka Dawida na scenie Teatru Telewizji będzie można zobaczyć od 5 września w NInAtece. Przedstawienie to zdobyło Grand Prix na Festiwalu Dwa Teatry w Sopocie w kategorii Najlepszy spektakl telewizyjny.

„Skutki uboczne”, reż. Leszek Dawid, fot. Jan Bogacz/TVP (źródło: materiały prasowe)

„Skutki uboczne”, reż. Leszek Dawid, fot. Jan Bogacz/TVP (źródło: materiały prasowe)

Sztukę czeskiego dramaturga Petra Zelenki wyreżyserował twórca filmu Jesteś Bogiem Leszek Dawid. Autorką przekładu jest Krystyna Krauze, a zdjęć – Łukasz Grunt.

Petr Zelenka (ur. 1967) zalicza się w Polsce do grona twórców, o których zwykło się mówić: kultowy. To artysta wszechstronny – dramaturg, scenarzysta, reżyser filmowy i teatralny, autor Samotnych, Guzikowców i Opowieści o zwyczajnym szaleństwie. Wśród swoich filmowych mistrzów wymienia Pedro Almodóvara i Woody’ego Allena, a jego fascynacje, przyprawione specyficznym czeskim poczuciem humoru, sprawiły że stworzył niepowtarzalny, tragikomiczny styl.

Dramat Zelenki ukazuje ostry obraz współczesnego świata wraz z jego bezwzględną wojną o bogactwo na skalę globalną. Autor w swojej sztuce zadaje zasadnicze pytania: czy kręgosłup moralny człowieka jeszcze istnieje? Czy w ustroju demokratycznym możliwy jest bunt, a jeśli tak, to za jaką cenę? Co stało się z ideałami działaczy dawnej opozycji, skupionej wokół Karty 77? Dzięki tym kardynalnym pytaniom Zelenka zbliża się do dramaturgii Vaclava Havla, wyrastającej z poczucia moralnego niepokoju. Czasy i systemy się zmieniły – pokusy pozostały.

Głównym bohaterem przedstawienia jest Jerzy (Krzysztof Stroiński), wybitny fotograf, którego zdjęcia cechuje nie tylko wysoki poziom artystyczny, ale i zaangażowanie społeczno-polityczne. Prowadzi skromne i szczęśliwe życie z żoną Janą (Anna Radwan). Jerzy ma za sobą zaszczytną przeszłość działacza na rzecz wolności i nadal znany jest ze swoich niezłomnych zasad moralnych – z dala od wszelkich układów – i przez to jest człowiekiem nieprzekupnym i lojalnym.

Pewnego dnia, namówiony przez młodych pracowników agencji reklamowej: Ewę (Magdalena Czerwińska) i Pawła (Bartłomiej Kotschedoff), zgadza się nakręcić spot reklamowy dla koncernu farmaceutycznego, który wprowadza na rynek nowy lek.

Przyjmuje tę ofertę ze szlachetnych pobudek – chce zapewnić lepszą opiekę ojcu żony w domu spokojnej starości. Jednak dla debiutującej na rynku agencji reklamowej, aby dostać zlecenie, niezbędna okaże się interwencja u szefa marketingu firmy farmaceutycznej. Okazuje się, że jest nim przyjaciel Jerzego z czasów młodości – Jan (Adam Ferency). Zamożny, u szczytu kariery, spełniony wydawałoby się człowiek, ma jednak wyrzuty sumienia z powodu zdrady ideałów, a przez to czuje, że przegrał swoje życie.

Całą opowieść wzbogacają barwne i wyraziste drugoplanowe role, takie jak Hanka (w tej roli Dawid Ogrodnik, filmowy partner Jana), który wieczorami występuje wcielając się w rolę słynnej czeskiej piosenkarki.

Pewnego dnia sprawy zaczynają się mocno komplikować, gdy Jerzy dowiaduje się, że jeden ze składników nowego leku okazuje się być bardzo szkodliwy dla pacjentów…

Skutki uboczne
Reżyseria: Leszek Dawid
Premiera: 5 września 2014 roku
Produkcja: Narodowy Instytut Audiowizualny i  Telewizja Polska

Dodaj komentarz