• 2014-09-06

Lailonia – spektakl teatru Kana na dwóch festiwalach

6 i 7 września spektakl Lailonia zostanie zaprezentowany na dwóch festiwalach teatralnych: w ramach XV Goleniowskich Spotkań Teatralnych Bramat 2014 oraz podczas Festiwalu Teatralnego Scen Ystad.

„Lailonia”, fot. Grzegorz Habryn (źródło: materiały prasowe)

„Lailonia”, fot. Grzegorz Habryn (źródło: materiały prasowe)

Spektakl na motywach zbioru opowiadań: 13 bajek z królestwa Lailonii dla dużych i małych oraz inne bajki Leszka Kołakowskiego uznawany jest za jedną z najbardziej zaskakujących i obiecujących teatralnych adaptacji twórczości tego znanego filozofa. Oparty na grze zespołowej i zrytmizowanej strukturze, otwiera pole do improwizacji aktorskiej.

Budowany nowoczesnym, oszczędnym językiem, bierze w teatralny cudzysłów kreowaną na scenie rzeczywistość, stając się jednocześnie bardzo osobistą wypowiedzią aktorów na temat własnych lęków, śmieszności i fobii. Posługując się w bardzo przewrotny sposób humorem, zabawą, piosenką, konwencją teatru w teatrze, pokazuje bezradność i zagubienie człowieka wobec świata wartości.

Przedstawienie jest wysoko oceniane zarówno przez krytyków, jak i widzów (zdobyło m.in. Nagrodę Publiczności podczas XVIII Alternatywnych Spotkań Teatralnych Klamra 2010 w Toruniu). Było prezentowane m.in. w Gdańsku, Poznaniu, Łodzi, Warszawie, Berlinie, Tokio i Pekinie.

Adaptacja i reżyseria: Mateusz Przyłęcki
Konsultacja dramaturgiczna: Dorota Semenowicz
Kostiumy: Wanda Kowalska
Obsada: Bibianna Chimiak, Karolina Sabat, Tomasz Grygier, Dariusz Mikuła, Waldemar Nicek, Hubert Romanowski, Piotr Starzyński

Spektakl Lailonia
6 i 7 września 2014 roku
Goleniów i Ystad

Dodaj komentarz