Galeria Zderzak ponownie na Berliner Liste

17 września zostaną otwarte międzynarodowe targi sztuki współczesnej Berliner Liste 2014. Galeria Zderzak pojawi się po raz drugi i zaprezentuje czterech artystów młodej generacji: Erwinę Ziomkowską, Łukasza Stokłosę, Karolinę Jabłońską i Cyryla Polaczka.

Cyryl Polaczek, „Chwast”, olej na płótnie, 35x30 cm, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Cyryl Polaczek, „Chwast”, olej na płótnie, 35x30 cm, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tym razem na miejsce targów wybrano budynek dawnego dworca pocztowego Postbahnhof. Na liście wystawców znalazło się 112 galerii z 24 krajów. Targi odbywają się w ramach Berlin Art Week – największej tego typu imprezie w Europie. Organizatorzy stawiają głównie na młodą sztukę i odkrywanie najbardziej obiecujących talentów. Dominuje malarstwo, rysunek, rzeźba, instalacja i fotografia.

Galeria Zderzak pojawi się po raz drugi i znowu zaprezentuje czterech artystów młodej generacji. Zaliczani do nurtu Nowych Surrealistów – Erwina Ziomkowska i Łukasz Stokłosa – są już znani berlińskiej publiczności z poprzedniej edycji targów. W międzyczasie prace Erwiny Ziomkowskiej (ur. 1983) prezentowane były na wystawach w Berlinie, Lipsku, Wiedniu i USA. Tworzy obiekty i instalacje, które są wynikiem monotonnych, powtarzanych wielokrotnie czynności – nakłuwania, nacinania, przedzierania. Lśniące damskie buty czy gorset nakłute szpilkami są elektryzujące, erotyczne i okrutne zarazem.

Łukasz Stokłosa (ur. 1986) otrzymał w zeszłym roku nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego w prestiżowym Konkursie Gepperta; miał indywidualną wystawę w Kunstverein Schloss Assenheim w Niemczech (Gruppo di Famiglia in un Interno, 2014), a Thames & Hudson wybrało jego obrazy do publikacji w albumie 100 Painters of Tomorrow. Znany krytyk sztuki Paweł Leszkowicz uznał Łukasza Stokłosę za najlepiej zapowiadającego się artystę młodego pokolenia. Obrazy wypełniają pałacowe wnętrza i ogrody, zimowe pejzaże i portrety gwiazd filmowych, a wszystko utrzymane w stylistyce noir.

Karolina Jabłońska i Cyryl Polaczek – studenci krakowskiej ASP – debiutują na Berliner Liste. Prace Karoliny Jabłońskiej (ur. 1991) można określić mianem Nowego Prymitywizmu. Najczęściej są to autoportrety pełne humoru i dystansu do siebie, w kwiatach, w owocach, w towarzystwie zwierząt.

To co mnie otacza w rodzinnym domu pojawia się na obrazach. Babcia, dom, kot pies, kury, pejzaż wiejski, wydają się być tematami dość naiwnymi, ale tym samym szczerymi. Malowanie zwykle jest dla mnie procesem radosnym i energetyzującym

- mówi Karolina.

Cyryl Polaczek (ur. 1989) studiował na ASP w Gdańsku oraz Universität der Künste w Berlinie. Obrazy jego są bogate w materię malarską. Malarz umiejętnie i efektownie stosuje iluzję przestrzeni, która zmienia się wskutek pojawiania się i odkrywania nowych warstw i odprysków farby. Czasem jest to zmysłowa gra między realnością a halucynacją jak w serii z kaflami czy wielkich obrazach z cyklu Muchy. Jak sam mówi:

W swoich pracach lubię łączyć elementy realistyczne z jakimś niedopowiedzeniem, czymś abstrakcyjnym. W sztuce fascynują mnie sprzeczności.

Galeria Zderzak na Berliner Liste 2014
Otwarcie targów: 17 września 2014 roku, godz. 18.00
Targi potrwają do 21 września 2014 roku
Postbahnhof
Straße der Pariser Kommune 8
Berlin

Dodaj komentarz