• 2014-09-06

Frank Ammer na granicy racjonalnego i niemożliwego

Od 11 września w Galerii Pauza w Krakowie będzie można oglądać wystawę fotografii Franka Ammera pt. Exclusion.

Frank Ammer, „Dom” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Frank Ammer, „Dom” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Franek Ammer:

Inspiracją dla cyklu Exclusion była postać Charlesa Forta, pisarza i jednego z pierwszych badaczy zjawisk paranormalnych. Choć same zdjęcia nie odwołują się do opisywanych przez Forta wydarzeń, to podejmują one temat opisywanej przez niego podwójnej rzeczywistości – tej racjonalnej, kontrolowanej przez umysł i tej związanej z istnieniem niewytłumaczalnych i niemożliwych do zrozumienia dla nas zjawisk. Fort twierdził, iż sfery te współistnieją ze sobą, choć nasz umysł dąży do wyparcia tego, czego nie da się racjonalnie wyjaśnić. Idąc w ślad za pisarzem zdecydowałem się na próbę znalezienia tego obszaru w fotografii.

Przekonałem się, że tajemnice kryją się w najzwyklejszych fotografiach przedmiotów, ludzi i natury a ich nośnikiem może być światło, służące jednocześnie do ujawniania i ukrywania elementów obrazu, włączania i wykluczania ich z fotograficznej rejestracji. Starałem się także, oprócz własnych wyobrażeń zawrzeć elementy, które nawiązują do bogatej symboliki światła i jego roli, jako elementu mistycznego. W Exclusion nie ma narracji. Percepcja światła ukrytego i dobywającego się ze zdjęć oraz wyobraźnia muszą wystarczyć odbiorcy. Doświadczenie tego, co Freud nazywa das Unheimliche (niesamowite), czyli czynnika wywołującego niepokój przez spotkanie z czymś jednocześnie nieznanym i bliskim, jest, bowiem zawsze doświadczeniem jednostkowym, uzależnionym od własnych lęków i wyobrażeń.

Cykl powstał, jako praca dyplomowa w Szkole Filmowej w Łodzi pod opieką prof. Grzegorza Przyborka.

Franciszek Ammer (ur. w 1988 roku) – absolwent Łódzkiej Szkoły Filmowej. Od kilku lat związany z Festiwalem TIFF (wcześniej Trochę Inny Festiwal Fotografii). Organizuje wystawy i prowadzi spotkania autorskie dotyczące książki fotograficznej. Jak większość artystów stara się utrzymać finansowo, tworzyć i znaleźć swoje miejsce na świecie. Obecnie mieszka i pracuje w Łodzi.

Franciszek Ammer, Exclusion
Wernisaż: 11 września 2014 roku, godz. 20.00
Wystawa potrwa do 12 października 2014 roku
Galeria Pauza w Krakowie

Dodaj komentarz