• 2014-09-06

9. Krakowska Jesień Jazzowa

28 września rozpocznie się 9. Krakowska Jesień Jazzowa. W tym roku na scenie pojawią się m.in. The Ex i Cactus Truck.

Cactus Truck, (źródło: materiały prasowe organizatora)

Cactus Truck, (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tegoroczna Krakowska Jesień Jazzowa rozpocznie się od mocnego uderzenia. Na otwartej scenie na Placu Nowym 28 września (godz. 20.00) wystąpi niezwykle popularna, holenderska formacja The Ex, która uzupełniona przez kwartet znakomitych muzyków jazzowych (Mats Gustafsson, Ken Vandermark, Roy Paci i Wolter Wierbos), od 2010 roku występuje i nagrywa jako The Ex & Brass Unbound. Możemy spodziewać się niezwykle energetycznej mieszanki punk-rockowych, ale i etiopskich rytmów, free-jazzowych solówek dęciaków i zaangażowanych tekstów.

Grupa The Ex występuje na scenach całego świata od 35 lat. W tym czasie zagrała ponad 1500 koncertów, w tym na najpoważniejszych scenach i festiwalach; nagrała ponad 30 płyt i zdobyła sobie uznanie olbrzymiej rzeszy słuchaczy. Osobnym doświadczeniem są dla grupy związki z muzykami afrykańskimi.

Spotkanie szefa narodowej orkiestry cesarza Etiopii, saksofonisty Getatchew Mekuria, zaowocowało kilkuletnią współpracą, trasami koncertowymi i rewelacyjnie przyjętymi nagraniami. Ich wspólne dokonania jeszcze raz potwierdzają, że wszelkie podziały w muzyce są nieistotne – karkołomne, jak mogłoby się wydawać, połączenie punk rocka, free jazzu i tradycyjnej muzyki afrykańskiej, przyniosło wspaniałe rezultaty.

Dzień po oficjalnym otwarciu festiwalu tj. 29 września w Alchemii, o godz. 20.00 zagra Cactus Truck. Cactus Truck to założona w Amsterdamie grupa trzech muzyków, która tworzą basista i gitarzysta Jasper Stadhouders, perkusista Onno Govaert oraz urodzony w USA saksofonista John Dikeman. Zespół kreuje niezwykle intensywną muzykę, w której można odnaleźć wpływy bluesa znad Missisipi, no wave, wczesnego free jazzu czy japońskiego noise, a także Alberta Aylera i Petera Brötzmanna.

9. Krakowska Jesień Jazzowa
Od 28 września do 23 listopada 2014 r.
Kraków

Dodaj komentarz