Gdyński modernizm w przestrzeniach Muzeum Miasta Gdyni

Od 18 września w Muzeum Miasta Gdyni będzie można oglądać wystawę pt. Narodziny miasta. Gdyński modernizm w dwudziestoleciu międzywojennym. Ekspozycja oparta została głównie na nieprezentowanych dotąd materiałach zdjęciowych i filmowych pozyskanych między innymi z archiwów w Waszyngtonie oraz Saint-Ouen.

„Narodziny miasta. Gdyński modernizm w dwudziestoleciu międzywojennym”, Muzeum Miasta Gdyni, plakat wystawy (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Narodziny miasta. Gdyński modernizm w dwudziestoleciu międzywojennym”, Muzeum Miasta Gdyni, plakat wystawy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zwiedzających zaskoczy sposób aranżacji, której podjął się szkocki architekt Gary Johnson. Do współpracy merytorycznej organizatorzy zaprosili świetnych specjalistów, między innymi dra hab. Andrzeja Szczerskiego z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kuratorem ekspozycji jest dyrektor Muzeum Miasta Gdyni Jacek Friedrich.

Celem wystawy jest zaprezentowanie, w sposób nowoczesny i atrakcyjny dla szerokiej publiczności, fenomenu narodzin Gdyni, w tym zwłaszcza jej architektury. Wystawa ma służyć budowaniu i poszerzeniu świadomości naszych widzów, dzięki czemu – mamy nadzieję – przyczyni się do pogłębienia więzi gdynian z ich miastem. Gościom spoza Gdyni ukaże z kolei rangę zjawiska, a wreszcie wpłynie pozytywnie na ochronę zabytkowych, historycznych i kulturalnych wartości ważnych nie tylko dla społeczności lokalnej, ale i ogólnopolskiej.

Tożsamość miasta współkształtuje jego architektura. Tworząca ramy miejskiej egzystencji Gdynia powstawała gdy w światowej architekturze dokonywała się wielka przemiana. Widzialnym znakiem przemiany, jaką przyniósł architektoniczny modernizm stała się gładka, przeszklona ściana, pomalowana na biało. Jasne, były więc mury gdyńskich urzędów, gdyńskich biurowców, gdyńskich kamienic, gdyńskich willi, gdyńskich bloków. Tak zrodził się mit białej Gdyni.

Gdynię zrodził mozół tysięcy ludzi, którzy za sobą zostawiali dotychczasowe życie, by budować je na nowo. Stworzyli miasto, które stało się dumą ich samych i całego kraju. Miasto, które do dziś stanowi symbol sukcesu całego pokolenia Polaków żyjących między dwiema strasznymi wojnami. Opowieść o tym, jak to wszystko się zaczęło organizatorzy chcieliby zaprezentować poprzez wystawę Narodziny miasta. Gdyński modernizm w dwudziestoleciu międzywojennym.

Wystawa towarzyszy międzynarodowej konferencji naukowej Modernizm w Europie, modernizm w Gdyni. Architektura XX w. i jej waloryzacja.

Narodziny miasta. Gdyński modernizm w dwudziestoleciu międzywojennym
Wernisaż: 18 września 2014 roku, godz. 18.00
Wystawę można oglądać do 31 grudnia 2014 roku
Muzeum Miasta Gdyni

Dodaj komentarz