MagA-Zyn-1 otwarty w bydgoskiej Galerii Miejskiej

Od 5 września w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy można oglądać wystawę pt. MagA-Zyn-1. Galeria postanowiła otworzyć swoje magazyny sztuki i pokazać publiczności prace artystów bydgoskich. Są one od pół wieku pozyskiwane poprzez zakupy lub nabywane w depozyt.

Jan Szkaradek, „Wiejskie chaty”, 1967 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jan Szkaradek, „Wiejskie chaty”, 1967 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na ekspozycji tej, zobaczyć będzie można prawie 200 dzieł malarskich kilkudziesięciu artystów, tworzących na terenie administracyjnym dawnego województwa bydgoskiego, a więc także z Torunia, Włocławka i Inowrocławia. Prezentowane prace pochodzą z II połowy ubiegłego stulecia, od lat 60-tych do 90-tych. Tak więc w murach Galerii zawisną dzieła m.in. takich malarzy jak: Kazimierz Drejas, Irena Kużdowicz, Jerzy Puciata, Leon Romanow, Jan Szkaradek, Janina Sawicka-Jułga oraz wielu, wielu innych znanych malarzy z naszego regionu.

Cyfra w tytule wystawy zdradza, że planowane są już także następne wystawy zbiorów własnych Galerii – z zakresu grafiki, rysunku i rzeźby oraz zakupów najnowszych – dokonanych po roku 2000.

Kazimierz Drejas, „Stary szyb”, 1977 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kazimierz Drejas, „Stary szyb”, 1977 (źródło: materiały prasowe organizatora)

MagA-Zyn-1 zajmuje niemal całą przestrzeń Galerii, niemal całą, bo w jednej z sal kameralnych, w sobotę 6 września o godzinie 16.00 otwarta zostanie wystawa Justyny Jułgi. Bydgoska artystka zrealizowała projekt Rainforest, który jest instalacją malarską otaczającą widzów.

MagA-Zyn-1
Wernisaż: 5 września 2014 roku, godz. 18.00
Wystawę można oglądać do 5 października 2014 roku
Galeria Miejska bwa w Bydgoszczy

Dodaj komentarz