• 2014-09-05

Grzegorz Turnau pracuje nad nowym albumem

4 września w Alvernia Studios rozpoczęły się prace nad nowym albumem Grzegorza Turnaua. We współpracy ze Śląską Orkiestrą Kameralną nagrywane będą utwory oparte na skomponowanej przez Turnaua (do tekstów Bronisława Maja i własnych) suicie podróżnej pod tytułem 7 widoków.

Alvernia Studios (źródło: materiały prasowe organizatora)

Alvernia Studios (źródło: materiały prasowe organizatora)

Grzegorz Turnau pisze i wykonuje piosenki od ponad trzydziestu, a nagrywa je od ponad dwudziestu lat. Do tej pory ukazało się piętnaście solowych albumów z jego muzyką pisaną do wierszy różnych autorów, a także do jego własnych tekstów. Wydał też kilka płyt okazjonalnych, a na kilkunastu innych gościnnie występował jako wokalista, autor muzyki, tekstu oraz jako pianista. Jest także autorem muzyki do kilkudziesięciu spektakli teatralnych, programów telewizyjnych i filmów. Otrzymał dziewięć Fryderyków – nagród polskiej fonografii. Artysta prowadzi bardzo intensywną działalność koncertową, występując solowo, w duetach, składach kameralnych, a przede wszystkim z własnym zespołem.

Płyta nagrywana w Alvernia Studios będzie cyklem piosenek i tematów instrumentalnych, inspirowanym odkrytymi w Pałacu Mieroszewskich w Krakowie freskami z połowy XIX w. przedstawiającymi okolice miasta z ich ważnymi siedzibami, takimi jak Tenczyn, Tyniec czy Ojców.

Idylliczna, nawiązująca do dekoracyjnego malarstwa włoskiego praca Józefa Peszki, znajduje kontrapunkt w tekstach Bronisława Maja, podkreślających ulotność i kruchość ludzkich spraw i jednocześnie afirmujących nieuchronność przemijania. Muzyka Grzegorza Turnaua pozwala odnaleźć równowagę między wysokim i niskim, liryką i satyrą, sacrum i profanum. Wstępne plany wydawnicze przewidują, że płyta ukaże się późną jesienią bieżącego roku.

Nowy album Grzegorza Turnaua
Rozpoczęcia prac: 4 września 2014 roku
Alvernia Studios
Alwernia

Dodaj komentarz