• 2014-09-05

Barbarzyńcy przyszli do Warszawy

24 września o godz. 19.00 zaprezentowany zostanie spektakl Barbarzyńcy przyszli, oparty na motywie dramatu Andrzeja Stasiuka. Zaprasza warszawski Dom Kultury Rakowiec.

Spektakl „Barbarzyńcy przyszli”, reż. Stanisław Miedziewski, Teatr Ecce Homo z Kielc (źródło: materiały prasowe)

Spektakl „Barbarzyńcy przyszli”, reż. Stanisław Miedziewski, Teatr Ecce Homo z Kielc (źródło: materiały prasowe)

Spektakl Barbarzyńcy przyszli powstał na motywach dramatu Andrzeja Stasiuka Noc, czyli słowiańsko-germańska tragifarsa medyczna i ma w sobie to, co w Stasiuku najlepsze – soczysty, żywy język, dowcip i dystans do tego, do czego w Polsce zwykle dystansu zachować się nie da. Oto bowiem główny bohater, polski złodziej samochodów, ginie od kuli, a jego serce – doskonały towar eksportowy, równie dobry, jak sprowadzane przez niego niemieckie auta, trafia nigdzie indziej, jak do bogacza z Niemiec. Łącząca realizm ze światem zmarłych opowieść jest okazją do pokazania narodowych przywar, uprzedzeń, stereotypów, a także świetną zabawą dla widza, który w wielu miejscach odkryje nawiązania do tekstów kultury.

Reżyser Stanisław Miedziewski, biorąc na warsztat tragifarsę, na szczęście bardziej przywiązuje się do drugiego członu nazwy gatunku i z pomocą bardzo dobrych aktorów serwuje widzom zabawny seans terapeutyczny. Pokazuje, jacy jesteśmy z całym bagażem historycznych doświadczeń i pozwala się z tego śmiać. Uświadamia też, że to właśnie te zabawne różnice tworzą tożsamość narodową, a polskie serce zawsze pozostanie słowiańskie, nawet przeszczepione Niemcowi.

Teatr Ecce Homo – powstał w 1996 r. z inicjatywy nieżyjącego już artysty plastyka i animatora kultury Tadeusza Maja. Wykształcił i opiekował się blisko 120 adeptami sztuki teatralnej.  Teatr przez ponad 9 lat poruszał się pomiędzy teatrem ruchu, plastyki, muzyki i teatrem ulicznym Zrealizował 36 spektakli, w tym głównie przedstawienia autorskie, oparte na tekstach młodych aktorów i plastyków. Współpracował z rozmaitymi reżyserami zarówno alternatywnymi jak zawodowymi. Od 2006 r. Ecce Homo wykonał zwrot w stronę teatru słowa i literatury, opartego na akcji. Adaptuje na swoje potrzeby Moliera, Manna i Sołżenicyna, Dostojewskiego i Miłosza, a to wszystko pod opieką reżyserską Marcina Bortkiewicza – absolwenta Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy i Stanisława Miedziewskiego z Teatru Rondo w Słupsku. Aktualnie w repertuarze ma spektakle plastyczno-ruchowe i dramatyczne powstałe według scenariuszy młodych autorów, a także adaptacje wielkiej literatury.

Barbarzyńcy przyszli
reż. Stanisław Miedziewski, Teatr Ecce Homo z Kielc
24 września 2014 roku, godz. 19.00
Dom Kultury Rakowiec
filia Ośrodka Kultury Ochoty
ul. Wiślicka 8
Warszawa

Dodaj komentarz