Igor Wójcik tchnie Mechabiotyle w Czechach

Od 4 września w czeskiej Galerii Fons w Pardubicach można oglądać wystawę prac Igora Wójcika pt. Mechabiotyle.

Igor Wójcik, „Mechabiotylae” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Igor Wójcik, „Mechabiotylae” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa wieńczy dwuletni projekt współpracy między czeską Galerią Fons z Pardubic i Ośrodkiem Kultury i Sztuki we Wrocławiu. W jego ramach zaprezentowano wystawy prof. Piotra Błażejewskiego, dra Waldemara Kuczmy, Alka Figury w Pardubicach, oraz wystawę pardubickich twórców: Jana Adamca, Pavla Šmida i Radka Kahlousa w Galerii Sztuki Aktualnej we Wrocławiu.

Igor Wójcik urodził się w 1968 roku w Szczecinie. Dyplom uzyskał w Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu, 2003. Tworzy w dziedzinie malarstwa, szkła, fotografii i grafiki. Na początku lat 90. był członkiem grup artystycznych: Karuzela, Gabinet Operacji Plastycznych oraz rockowo-alternatywnej grupy muzycznej Poławiacze Pereł z Odry. Jest twórcą koncepcji artystycznej Sztuka Zjawiskowa oraz cyklów prezentacji: Mechabiotylae (od 1992), Postindustrium (od 1994) i Miejsce wyboru (od 1998). Mieszka i pracuje we Wrocławiu. Brał udział w ponad 70 wystawach zbiorowych i indywidualnych: w Polsce, na Słowacji, w Niemczech,Czechach, Włoszech, USA i Kanadzie. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski przez Prezydenta RP.

Malarstwo Igora Wójcika to płynna koegzystencja wybranych stylistyk i struktur. Konstruktywistyczny porządek przenika się z surrealistycznymi skojarzeniami. Twarde, racjonalne podziały geometryczne przeplatają się z formami biologicznymi organicznymi. Wójcik zestawia mięsiste i fakturowe płaszczyzny z secesyjnymi liniami. Wycyzelowane po mistrzowsku powierzchnie łączą się z ekspresyjnymi i spontanicznymi gestami. Ta wielowarstwowość stylistyczna i znaczeniowa pokazuje artystę, który prowadzi intelektualną grę z konwencjami, zadaje sobie i odbiorcom pytanie, na które nie ma prostych odpowiedzi. Jego pluralistyczny pytający świat malarski to swoiste zwierciadło rzeczywistości. Rzeczywistości równoległych, wielorakich i przenikających się enklaw mentalnych kulturowych.

Witold Liszkowski

Organizatorzy: Galeria Fons w Pardubicach, Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego
Kurator wystawy: Jan Adamec

Igor Wójcik, Mechabiotyle
Wernisaż: 4 września 2014 roku, godz. 17.00
Wystawa potrwa do 30 września 2014 roku
Galeria Fons
Pernštýnské nám. 51
Pardubice, Republika Czeska

Dodaj komentarz