• 2014-09-04

2. Dni Dizajnu w Stalowej Woli

27 września rusza 2. edycja Dni Dizajnu w Stalowej Woli, pod hasłem Przestrzeń przyjazna dla wszystkich. Organizatorzy chcą zwrócić szczególną uwagę na to, jak ważne jest dobre, funkcjonalne, przemyślane i estetyczne kształtowanie każdej przestrzeni, jaki wpływ ma architektura i urbanistyka na jakość życia w mieście oraz czego powinniśmy oczekiwać od współczesnej architektury i wzornictwa.

Grupa Tabanda, krzesła „Diago” prezentowane w ramach wystawy „Polished up”, (źródło: materiały prasowe orgazniatora)

Grupa Tabanda, krzesła „Diago” prezentowane w ramach wystawy „Polished up”, (źródło: materiały prasowe orgazniatora)

Głównymi punktami Dni Dizajnu są w tym roku konferencja Stalowa Wola miasto przeszłości – przyszłość miasta i wystawy kuratorskie Made in Poland Katarzyny Wydry oraz Polished Up Agnieszki Jacobson-Cieleckiej i Pawła Grobelnego. Dopełnieniem będzie bogaty program wydarzeń towarzyszących, organizowanych w obiektach Muzeum, Politechniki Rzeszowskiej, w przestrzeni miejskiej.

Eksperci w zakresie architektury, urbanistyki, dizajnu i projektowania uniwersalnego przedstawią swoje poglądy na miejską przestrzeń Stalowej Woli na otwartej konferencji, która jednocześnie odpowie na hasło przewodnie Dni Dizajnu.

Francja kojarzy się z Wieżą Eiffla, ale i z buteleczką Chanel n°5, Włochy to nie sam Rzym, ale także marka Fiat, Czesi słyną z Mostu Karola, ale również z piwa Pilsner oraz butów Bata – mówi Katarzyna Wydra – Polska również ma repertuar podobnych produktów, wystarczy wspomnieć kamionkę z Bolesławca, porcelanę z Ćmielowa, szkło z Krosna, pralkę Polar, maszyny Łucznik czy słodycze Wawel. Ich przeglądem będzie wystawa Made in Poland, na której zaprezentujemy najbardziej rozpoznawalne wytwory i wzory z polskiej ikonosfery – od kultowych marek, poprzez tradycyjne wyroby i popularne sprzęty po charakterystyczny dizajn.

Druga z wystaw, Polished Up, autorstwa znanego duetu Jacobson-Grobelny została przygotowana jako kontynuacja projektu Unpolished, prezentującego dokonania młodych polskich projektantów dorastających w dobie transformacji gospodarczej, którzy zdecydowali się projektować i samodzielnie produkować własne projekty.

Od pewnego czasu ci sami dizajnerzy z powodzeniem współpracują z przemysłem, tworzą przemyślane, świetnie zaprojektowane przedmioty. Właśnie te wdrożone przez nich produkty złożyły się na wystawę Polished Up.

W tym roku przygotowano także specjalną ofertę dla najmłodszych. W strefie dla dzieci znajda się dwie wystawy uzupełnione bogatą ofertą warsztatową. Pierwsza z nich to propozycja firmy Boomini – bajeczne domki dla lalek, uczące od najmłodszych lat zasad urządzania wnętrz. Druga wystawa – Papierowe Miasto autorstwa Ewy Solarz – ma zainteresować dzieci tematami związanymi z miastem, jego architekturą i urbanistyką. Dzieci staną się jej współtwórcami, aktywnie uczestniczącymi w tworzeniu papierowego dobrego miasta.

2. Dni Dizajnu
Od 27 września do 28 września 2014 r.
Stalowa Wola

Dodaj komentarz