• 2014-09-03

Schubertiada w Filharmonii Kaliskiej

5 września o godzinie 19.30 w sali koncertowej Filharmonii Kaliskiej odbędzie się koncert kameralny Schubertiada w ramach 8. Festiwalu Muzycznego Południowej Wielkopolski.

„Schubertiada” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Schubertiada” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tylko raz podczas swojego życia (1797–1828) Schubert doczekał się koncertu w całości poświęconego swoim utworom (1828). Wcześniej prezentował swoją muzykę podczas tzw. Schubertiad – spotkań w gronie przyjaciół, organizowanych od 1821 roku.

Schubert uważany jest za twórcę romantycznej liryki wokalnej. W programie piątkowego koncertu znalazła się Piękna młynarka – cykl pieśni, które skomponował Schubert do tekstów poety Wilhelma Müllera. Tomik pod tytułem Wiersze z papierów pozostawionych przez wędrownego waltornistę został opublikowany w 1820 roku. To dwadzieścia samodzielnych scen lirycznych a jednocześnie dramat pełen akcji, spięć i kulminacji.

Po przerwie usłyszymy Kwintet A-dur Pstrąg – pełny lirycznych melodii , zachwycający pogodą, wdziękiem i świeżością inwencji.

W roku 2012 nakładem wydawnictwa DUX ukazała się płyta, nagrana przez Jolantę Pawlik wraz z tenorem Karolem Kozłowskim, obejmująca cykl pieśni F. Schuberta – Die schöne Müllerin (Piękna młynarka). Płyta została nominowana do nagrody Fryderyk 2013 w kategorii Muzyka kameralna, oraz otrzymała wyróżnienie pisma Hi-Fi i Muzyka w rankingu najlepszych nagrań z muzyką klasyczną roku 2012. Uzyskała znakomite recenzje zarówno w krajowych jak również międzynarodowych mediach m.in. w Opera News.

Schubertiada
5 września 2014 roku, godz. 19.30
Filharmonia Kaliska
Kalisz

Dodaj komentarz