• 2014-09-03

Persy z Łodzi. Historia Dywilanu

Od 25 września w łódzkim Muzeum Włókiennictwa można oglądać wystawę Persy z Łodzi. Historia Dywilanu. Ekspozycja jest próbą przypomnienia jednego z najbardziej znanych łódzkich zakładów przemysłowych, którego wyroby, szczególnie w latach 70. i 80. XX w., stanowiły przedmiot pożądania wielu Polaków.

Plakat wystawy „«Persy» z Łodzi. Historia Dywilanu”, (źródło: materiały prasowe organizatora)

Plakat wystawy „«Persy» z Łodzi. Historia Dywilanu”, (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na wystawie prezentowane będą m.in.: widoki i plany architektury fabrycznej Dywilanu, fotografie pracowników, akcje, księgi pamiątkowe i sztandary zakładowe.

Obok nich eksponowana będzie dokumentacja projektowa – karty przedstawiające wzory dywanów z lat 30. XX w. oraz projekty dywanów i chodników z lat 50.–90., wykonane przez znanych artystów, m.in.: Bolesława Tomaszkiewicza, Barbarę i Henryka Kubików, Halinę Ładanowską, Zygmunta Sutego, Zofię Somoggy i Annę Hanzl.

Prezentowany będzie także szeroki asortyment tkanin, począwszy od niezwykle popularnych i wysoko cenionych serwet i kap pluszowych z początku XX w. po plusze konfekcyjne, meblowe i dekoracyjne z lat 50. i 60. Ekspozycję wzbogacą dywany, m.in. cieszące się ogromną popularnością: Polowanie oraz dywan Królewski.

Prezentowana będzie również sztuczna trawa – oryginalny wyrób dywilanowski, wprowadzony na rynek w 2010 roku.Wystawa wzbogacona jest wirtualnym pokazem wzornictwa dywanów od l. 60. do czasów współczesnych oraz filmem przedstawiającym różne techniki powstawania dywanów.

Persy z Łodzi. Historia Dywilanu
Od 25 września 2014 r.
Centralne Muzeum Włókiennictwa, ul. Piotrkowska 282
Łódź

Dodaj komentarz