• 2014-09-03

Otwarte Pracownie koronki klockowej, garncarstwa i kowalstwa

6 i 7 września otworzą się kolejne pracownie na trasie krakowskiej Szlaku Rzemiosła Małopolski. Organizatorzy zapraszają na warsztaty koronki klockowej i garncarstwa do Rybnej oraz warsztaty kowalstwa do Olkusza.

Otwarte Pracownie na Szlaku Rzemiosła Małopolski (źródło: materiały prasowe)

Otwarte Pracownie na Szlaku Rzemiosła Małopolski (źródło: materiały prasowe)

Podczas całodziennych warsztatów 6 września w Rybnej będzie można nauczyć się aż dwóch rzemiosł – koronki klockowej (prowadzenie Anna Krzanik) i garncarstwa (prowadzenie Stanisław Matyasik). Obie formy rzemiosła wymagają dużej cierpliwości, dokładności i zaangażowania, ale dzięki pomocy twórców uczestnikom warsztatów z pewnością uda się  stworzyć garnuszek gliniany czy koronkową zakładkę do książki. Rzemieślnicy zadbają też o poczęstunek – nie zabraknie domowego ciasta i kompotu, będzie też można kupić wyroby Anny Krzanik i Stanisława Matyasika.

W niedzielę w Olkuszu-Żuradach chętni zostaną wprowadzeni w tajniki kowalstwa. W Żuradzie, położonej tuż obok Olkusza, znajduje się zakład kowalstwa artystycznego Żelazotechnika, który prowadzi Jacek Włodarczyk, twórca na Szlaku. Niedzielne warsztaty poprowadzą: jego syn Paweł wraz z Łukaszem Żakiem. W pracowni będzie można zapoznać się z typowymi narzędziami pracy kowala oraz obejrzeć dzieła Jacka Włodarczyka – część z nich można będzie oczywiście zakupić.

Otwarte Pracownie to cykl wakacyjnych spotkań w pracowniach twórców rzemiosła w Małopolsce. To doskonała okazja do tego, by podejrzeć rzemieślników przy pracy i samemu spróbować swoich sił w rękodziele. W każdy weekend sierpnia i września twórcy ze Szlaku Rzemiosła Małopolski otwierają swoje pracownie i galerie. Można wziąć udział w darmowych warsztatach, spróbować lokalnych przysmaków i zakupić piękne, ręcznie robione przedmioty. Podczas Otwartych Pracowni można zgłębić tajniki garncarstwa, łyżkarstwa, tkactwa, pszczelarstwa i wielu innych tradycyjnych rzemiosł.

Warsztaty koronki klockowej i garncarstwa
Prowadzenie: Anna Krzanik, Stanisław Matyasik
6 września 2014 roku, godz. 11.00–18.00
Rybna 250 na posesji Pana Stanisława Matyasika, 32-061 Rybna, gmina Czernichów

Warsztaty kowalstwa
Prowadzenie: Paweł Włodarczyk, Łukasz Żak
7 września 2014 roku, godz. 11.00–18.00
Olkusz-Żurada kol.II/21, 32-300 Olkusz

Dodaj komentarz