• 2014-09-03

Misja: Sputnik wchodzi na ekrany kin

Misja: Sputnik, pełnometrażowy debiut Markusa Dietricha będzie miał swoją polską premierę 5 września. Film ten w 2014 otrzymał Nagrodę Niemieckich Krytyków Filmowych dla Najlepszego Filmu Dziecięcego.

„Misja: Sputnik”, reż. Markus Dietrich (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Misja: Sputnik”, reż. Markus Dietrich (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Friederike, Fabian i Jonathan to trójka dziesięcioletnich przyjaciół z małej wioski we Wschodnich Niemczech. Jest jesień 1989 r. i nikt jeszcze nie podejrzewa, że nadchodzi prawdziwy historyczny przełom. Na pozór wszystko toczy się jeszcze swoim własnym, socjalistycznym rytmem.

Rodzice Friederike prowadzą małą restaurację. Wujek dziewczynki, Mike, na co dzień zajmuje się podsycaniem w dzieciach fascynacji, jaką żywią one do sowieckiego bohatera – Jurija Gagarina. Wspólnie z Mikiem dzieci konstruują nawet satelitę domowej roboty. Podwieszają ją do balona napełnionego rozgrzanym powietrzem, wsadzają do środka Friederike i wysyłają ją na misję do nieba. Naturalnie, balon z dziewczynką spada na ziemię sprawniej, niż unosi się w powietrzu. Na dodatek uderza prosto w radiowóz sfrustrowanego policjanta Maudera. Szala goryczy się przelewa, choć Mauder jeszcze nie wie, że to dopiero początek wielkiej przygody.

Kiedy ukochany wujek Mike zostaje wydalony ze Wschodnich Niemiec, dzieci rozpoczynają pracę nad swoim opus magnum – machiną teleportacyjną, dzięki której zamierzają sprowadzić go z powrotem do domu. Eksperyment zalicza jednak spektakularną porażkę: zamiast przenieść dzieci na drugą stronę muru, przenosi tam całą wioskę.

Losy wszystkich zaczynają zależeć od trójki dziesięciolatków, którzy mają wszelkie powody, by myśleć, że są ostatnimi ludźmi na ziemi.

Markus Dietrich – urodził się w 1979 r. w Strausberg nieopodal Berlina. Studiował Wiedzę o Teatrze na Wolnym Uniwersytecie Berlina (Freie Universität Berlin). Tytuł magistra zyskał na wydziale Media Design na Bauhaus-University w Weimarze. Jest absolwentem TP2 Talent Pool 2005. Rok później brał udział w warsztatach Moonstone MiniLab. Między 2007 a 2008 r. otrzymywał stypendium dla dyrektora teatru młodych Thalia Theater Halle. W 2008 r. uczestniczył w prestiżowych warsztatach Talent Campus organizowanych przy Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. Misja: Sputnik jest jego pełnometrażowym debiutem fabularnym.

Misja Sputnik
reż. Markus Dietrich
Premiera:  5 września 2014 roku
Dystrybucja: Vivarto sp. z o. o.

Dodaj komentarz