Kobieta wczoraj i dziś w Centralnym Muzeum Włókiennictwa

Od 9 września w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi będzie można oglądać wystawę pt. Kobieta wczoraj i dziś. Ekspozycja z cyklu Z wizytą w Muzeum jest organizowana we współpracy ze Stowarzyszeniem Miłośników Haftu Kanwa w Łodzi.

Wystawa „Kobieta wczoraj i dziś”, Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, logo (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa „Kobieta wczoraj i dziś”, Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, logo (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na wystawie prezentowane będzie rękodzieło Stowarzyszenia Miłośników Haftu Kanwa w Łodzi oraz gościnnie: Stowarzyszenia Miłośników Tradycyjnego Rękodzieła Ludowego i Artystycznego Lud-Art. Wystawa jest pokazem prac dwóch środowisk twórczych; spotkaniem, na którym dialog o kobiecie podjęty został w formie dość wyrafinowanej i subtelnej. Walory artystyczne oraz technika wykonania prac są na najwyższym poziomie.

Od wielu lat, na odbywających się w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi ogólnopolskich wystawach haftu Złota Igła, Inspirujemy kolorem i rękodzieła artystycznego Z nici Ariadny prezentowane są hafty i koronki twórczyń z krakowskiego i łódzkiego stowarzyszenia. Cieszy fakt, że muzealne prezentacje są dobrym zaczynem dla budowania współpracy i wymiany doświadczeń.

Kurator wystawy: Barbara Bator

Stowarzyszenie Miłośników Haftu Kanwa w Łodzi powstało w 2001 roku, jego siedzibą jest Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Kanwa ma rangę ogólnopolskiego stowarzyszenia, które skupia miłośników ręcznych robótek z różnych regionów Polski. Ma w swoim dorobku szereg bardzo interesujących wystaw; podsumowaniem działalności stowarzyszenia była wystawa Z Kanwą przez 10-lecie w 2012 roku. W gronie członków są laureatki prestiżowej nagrody Złota Igła przyznawanej na ogólnopolskiej wystawie haftu krzyżykowego: Jolanta Liotka w 2008 roku i Aleksandra Piotrowska w 2011 roku. Stowarzyszenie prowadzi aktywne działania edukacyjne i warsztatowe.

Stowarzyszenie Miłośników Tradycyjnego Rękodzieła Ludowego i Artystycznego Lud-Art, Kraków powstało w 2005 roku przy Muzeum Etnograficznym w Krakowie, korzenie sięgają Klubu Hafciarskiego działającego od 1993 roku przy Krakowskim Oddziale Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego z siedzibą w Muzeum Etnograficznym. Stowarzyszenie skupia przedstawicieli różnych pokoleń, środowisk i zawodów, których łączy zamiłowanie do rękodzieła. Motywem jest tradycja i współczesność, pielęgnowanie tradycji przodków oraz krzewienie kultury ludowej. Stowarzyszenie prowadzi aktywną działalność wystawienniczą i edukacyjną. Liczne prezentacje i pokazy wykonywania haftów i koronek znakomicie promuje rękodzieło ludowe i artystyczne.

Kobieta wczoraj i dziś
Wernisaż: 9 września 2014 roku, godz. 13.00
Wystawa potrwa do 19 października 2014 roku
Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

Dodaj komentarz