Gorzki to chleb jest polskość

Od 24 września do 15 listopada w jeleniogórskiej Galerii BWA oglądać można wystawę Gorzki to chleb jest polskość, prezentującą obraz polskości w sztukach wizualnych.

Kadr z filmu Karoliny Mełnickiej „Polska Burka”, (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kadr z filmu Karoliny Mełnickiej „Polska Burka”, (źródło: materiały prasowe organizatora)

Temat wystawy zaczerpnięty został z myśli społeczno-politycznych Cypriana Kamila Norwida. Wystawa ma na celu przemyślenie, czy te słowa zachowały swoją aktualność i co znaczą dzisiaj, w roku okrągłych rocznic, podczas celebrowania wydarzeń historycznych przełomowych dla Polski.

Organizator chce pokazać jak silny wpływ na polskość i Polaków ma romantyczny paradygmat i sprowokować odbiorcę do zastanowienia się czy sztuka potrafi identyfikować problemy narodowe, wskazywać co boli, uwiera, zagraża i czy ma wystarczający potencjał perswazyjny.

Na wystawie znajduje się malarstwo, filmy, neony, instalacje, komiks oraz rysunki. Prace, (wszystkie za wyjątkiem jednej powstały po roku 2000), nawiązują do konkretnych wydarzeń historycznych, lub ich artystycznymi ekwiwalentami, rzadziej wytworami artystycznej wyobraźni. Niektóre mocno ironiczne, inne zabarwione humorem.

Artyści zaproszeni do wystawy  Adam Adach, Hubert Czerepok, Monika Drożyńska, Wojciech Duda, Paweł Hajncel, Paweł Jarodzki, Grzegorz Klaman, Jerzy Kosałka, Tomasz Kozak, Kamil Kuskowski, Karolina Mełnicka, Anna Molska, Dorota Podlaska, Aleka Polis, Marek Sobczyk, Zbigniew Szumski, Ewa Świdzińska, Przemysław Truściński, Antek Wajda i Marek Wasilewski  pokazują prace o wymowie analitycznej i krytycznej, dzieła dotyczące istotnych obszarów polskiej rzeczywistości.

25 września (godz. 11.00) w siedzibie Książnicy Karkonoskiej odbędzie się panel dyskusyjny pt. Wróćmy do Norwida. Planowane są wystąpienia odwołujące się do myśli Cypriana Kamila Norwida o narodzie i społeczeństwie. W szczególności o:  współczesnym obrazie społeczno – politycznego zaangażowania Polaków, o prawach człowieka w obowiązkach patrioty, sztuce krytycznej i krytycznym patriotyzmie itp.

Gorzki to chleb jest polskość
Od 24 września do 15 listopada 2014 r.
Galeria BWA
Jelenia Góra

Dodaj komentarz