• 2014-09-03

Muzeum Niepodległości zaprasza na Dni Otwarte

Muzeum Niepodległości w Warszawie zaprasza na Dni Otwarte 26 i 27 września, odbywające się z okazji 75. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego.

75. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego – plakat (źródło: materiały prasowe)

75. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego – plakat (źródło: materiały prasowe)

W Muzeum Niepodległości, w Muzeum Więzienia Pawiak oraz w Mauzoleum Walki i Męczeństwa będzie można bezpłatnie zwiedzić ekspozycje, wysłuchać wykładów oraz koncertów specjalnie przygotowanych na tę okazję.

Wrzesień 1939 roku zapisał się tragicznie w historii Polski. Podwójna agresja i przegrana wojna obronna oznaczać miała koniec niepodległego bytu państwowego. Pomimo tego Polacy nie poddali się. 27 września 1939 roku utworzona została Służba Zwycięstwu Polski i datę tę uznaje się za symboliczny początek istnienia Polskiego Państwa Podziemnego – tajnych struktur podlegających Rządowi Polskiemu na uchodźstwie.

Polskie Państwo Podziemne, nawiązujące do tradycji podziemnego państwa z czasów powstania styczniowego, było fenomenem na skalę światową. Mimo panującego na ziemiach polskich bezwzględnego terroru funkcjonowały wszystkie organy państwowe, zarówno cywilne, jak i wojskowe. Działał parlament, instytucje rządowe, funkcjonowała oświata, sądownictwo, rozwijała się kultura, organizowano formacje wojskowe. Była to szczególna walka o zachowanie ciągłości państwa i narodu.

Organizatorzy zapraszają również na kolejne wydarzenia w Muzeum Więzienia Pawiak:

  • Niech nie zgaśnie pamięć. Uroczyste upamiętnienie egzekucji więźniów Pawiaka w Palmirach (11 września),
  • Dni Pamięci Pawiaka (od 1 do 4 października)
  • inaugurację obchodów 50-lecia Muzeum Więzienia Pawiak (28 listopada).

Dni Otwarte z okazji 75. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego
26 i 27 września 2014 roku
Muzeum Niepodległości, Muzeum Więzienia Pawiak, Mauzoleum Walki i Męczeństwa
Warszawa

Dodaj komentarz