Galeria Sanocka z tęsknoty za street artem

Od 5 września w BWA Galerii Sanockiej można oglądać wystawę prac street art z kolekcji vlepvnetu zatytułowaną Cudowne lata.

Egon Fietke, matryca szablonu, klisza rentgenowska, 18,5 x 16 cm, 1989 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Egon Fietke, matryca szablonu, klisza rentgenowska, 18,5 x 16 cm, 1989 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Street art to ostatnio gorący i medialny temat, nie tylko u nas. Żadne zjawisko w dziejach sztuk wizualnych nie zdołało nigdy rozwinąć się na taką skalę, pomijając jednocześnie oficjalny, zinstytucjonalizowany system wartościowania sztuki. Przełamanie monopolu artworldu jest w dużym stopniu zasługą internetu i odziedziczonej po graffiti zasady, że kwestia wartości artystycznej jest negocjowana wspólnie, przez wszystkich uczestników tej międzynarodowej społeczności. Dzieje się to na ulicy, w sieci, w ramach bezpośrednich środowiskowych kontaktów. Brzmi to utopijnie i jak to bywa z utopią – system ten nie do końca działa. Brak profesjonalnej krytyki i ugruntowanych w kulturze tradycji sprzyja dewaluacji streetartowego mitu: popularność zdobywają realizacje widowiskowe, ale często powierzchowne, lub wręcz populistyczne, a puste miejsce po krytyce artystycznej wypełnia PR. W efekcie street art zagubił swoją tożsamość – pod pojęciem tym mogą kryć się dziś zarówno agresywne, ale niszowe uliczne akcje anarchistów, jak i gigantyczne murale realizowane w blasku fleszy na zamówienie wielkich korporacji.

Wystawą Cudowne Lata organizatorzy chcą przywołać trochę zatarty już obraz street artu, rozumianego jako bezpośrednia, spontaniczna aktywność artystyczna w przestrzeni publicznej. Na wystawie pokażą dzieła sztuki, obiekty, dokumentacje i pamiątki, które zbierali na przestrzeni ponad 12 lat działalności naszej grupy. Budując swoją kolekcję starali się nie ograniczać do zbierania autoryzowanych prac uznanych twórców. Obserwując polską scenę sztuki ulicznej od wewnątrz i biorąc aktywny udział w jej rozwoju, mieliśmy okazję zgromadzić obiekty ilustrujące atmosferę, proces twórczy i odważne postawy, które umykają uwadze masowego odbiorcy, znającego street art na przykład za pośrednictwem muralowych festiwali.

Cudowne lata. Street art z kolekcji vlepnetu
Wernisaż: 5 września 2014 roku, godz. 18.00
Wystawę można oglądać do 3 października 2014 roku
BWA Galeria Sanocka

Dodaj komentarz