Już trudno – Anda Rottenberg w MOCAK-u

11 września w MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie odbędzie się spotkanie autorskie wokół książki Rottenberg. Już trudno. Dyskusję z Andą Rottenberg i Dorotą Jarecką poprowadzi Maria Anna Potocka.

„Rottenberg. Już trudno”, okładka książki (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Rottenberg. Już trudno”, okładka książki (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wywiad przeprowadzony przez Dorotę Jarecką

to historia emancypacji, która zaczyna się w latach 60. od momentu pierwszych zawodowych kroków Rottenberg w warszawskiej Zachęcie, gdzie oprowadzała wycieczki i pisała protokoły z przyjęcia obrazów. Rozwija się na tle przełomowych momentów w historii Polski: roku 1968, 1976, 1980 i 1989. Każdy z nich inaczej przeplata się tu ze sztuką.

Na początku ustrojowej transformacji Rottenberg pracowała w departamencie plastyki Ministerstwa Kultury, gdzie mogła obserwować rozmontowywanie starego systemu i tworzenie nowego. Wróciła do Zachęty w latach 90. jako jej dyrektorka i znalazła się w ogniu najważniejszej bitwy o sztukę, jaka się toczyła w Polsce i w jakiej chodziło o prawo jednostki, czyli artysty, do wolnej wypowiedzi.

Przez wiele lat usiłowała założyć w Warszawie muzeum sztuki nowoczesnej. Dzisiaj korzysta ze sławy autorki wystaw, tekstów o sztuce oraz autobiograficznej książki Proszę bardzo. Pracuje nad kolejnymi wystawami, wykłada w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i jeździ po Warszawie na rowerze.

(Z opisu książki)

Już trudno – spotkanie z Andą Rottenberg
Spotkanie odbędzie się 11 września 2014 roku o godzinie 18.00
MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie

Dodaj komentarz