Agata Gertchen zafascynowana pralką

Od 5 września do 11 października w Galerii Miejskiej we Wrocławiu potrwa wystawa indywidualna Agaty Gertchen pt. Nieokiełznana.

Agata Gertchen „Unbridled_01”, 2011, rysunek (źródło: materiały prasowe)

Agata Gertchen „Unbridled_01”, 2011, rysunek (źródło: materiały prasowe)

Agata Gertchen konsekwentnie od wielu lat poświęca się sztuce mówiącej o codzienności, czasie i przedmiocie, który pozornie banalny, manifestuje swoją istotę. Prace z cyklu Nieokiełznana, wykonywane przez artystkę w niezwykle czasochłonnej technice linorytu punktowego, przekształcają bęben pralki automatycznej w kosmiczne pejzaże i monumentalne przestrzenie.

Pralka – przedmiot, który ma za zadanie skracać czas tzw. kobiecej pracy – pochłania artystkę do tego stopnia, że odwraca ona sytuację i spędza setki godzin, skupiając się i tworząc nowy, a raczej pierwotny obraz rzeczy. Nieokiełznane okazują się więc matryce linorytnicze, które są multiplikowane i kadrowane, czas, w twórczości Agaty Gertchen nie mający początku i końca, a także sam przedmiot, który z roli narzędzia urasta do rangi obiektu wyjątkowego, skupiającego na sobie wręcz religijnie, magicznie uwagę artystki.

Zaprezentowane na wystawie grafiki to monumentalne dzieła artystki, nawiązujące swoją formą do murali i graffiti. Wszystkie wykonane w żmudnej technice, konsekwentnie w czarno-białej tonacji, stanowią wizytówkę sztuki Agaty Gertchen – poszukiwaczki nowych wymiarów w świecie zwyczajnych przedmiotów.

Agata Gertchen (ur. 1985) – ukończyła Akademię Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu na Wydziale Grafiki w 2010 roku. Jest asystentką w Pracowni Intaglio prof. Przemysława Tyszkiewicza. Jej prace graficzne i rysunkowe były wielokrotnie nagradzane (m.in. Grand Prix na 12. Biennale Grafiki Artystycznej w Brugii, I nagroda w kategorii grafika na 38. Światowej Wystawie Sztuki na Papierze w Skopje, Grand Prix na 7. Międzynarodowym Triennale Grafiki w Bitoli). W 2012 roku została stypendystką Fundacji im. Tadeusza Kulisiewicza w Warszawie, a w roku akademickim 2013/2014 otrzymała stypendium im. Jerzego Grotowskiego za osiągnięcia w dziedzinie sztuki w ramach Wrocławskiego Programu Stypendialnego dla doktorantów.

Agata Gertchen | Nieokiełznana
Od 5 września do 11 października 2014 roku
Galeria Miejska we Wrocławiu

Dodaj komentarz