• 2014-09-03

Bicycle Film Festival po raz pierwszy w Polsce

13 września w warszawskim klubie 1500 m2 do wynajęcia odbędzie się pierwsza polska edycja Bicycle Film Festival – niezwykłego wydarzenia, które łączy rowerową pasję z filmem, sztuką i muzyką.

Bicycle Film Festival, logo (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bicycle Film Festival, logo (źródło: materiały prasowe organizatora)

Organizowana na całym świecie impreza prezentuje miejskie trendy i najciekawsze dzieła z rowerowym motywem. Gościem specjalnym warszawskiej edycji festiwalu będzie założyciel i dyrektor BFF – Brendt Barbur.

Bicycle Film Festival odbył się już w kilkudziesięciu miastach na całym świecie (ostatnio impreza zagościła w Moskwie i Helsinkach) i we wszystkich miejscach stała się impulsem dla środowiska miejskich rowerzystów. Celem imprezy jest prezentacja miejskich trendów i rowerzystów jako jednej z najbardziej kulturotwórczych grup na świecie. Ważnym elementem festiwalu jest promocja zdrowego trybu życia i ekologicznych form transportu.

W trakcie imprezy odbywają się wystawy, seanse filmowe i koncerty, które dają szansę zaprezentowania się zarówno znanym artystom, jak i początkującym twórcom. Na imprezach gościli lub występowali m.in. Karl Lagerfeld, Joseph Gordon-Levitt, Roisin Murphy, a także Metronomy.

Pomysłodawcą imprezy jest nowojorczyk Brendt Barbur, który w 2001 r. postanowił zorganizować festiwal po tym, jak sam został potrącony przez samochód w trakcie jazdy na rowerze. Ten nieszczęśliwy incydent stał się początkiem historii niezwykłej imprezy, a osobiste zaangażowanie Barbura spowodowało, że idea Bicycle Film Festival rozprzestrzeniła się na kolejne kraje. Założyciel i dyrektor BFF będzie specjalnym gościem pierwszej polskiej edycji festiwalu.

Program polskiej edycji festiwalu został podzielony na cztery sekcje złożone z filmów spojonych rowerowym motywem. Po zakończeniu pokazów rozpocznie się impreza Goldsprint, w trakcie której uczestnicy będą mogli się zmierzyć z jazdą na stacjonarnych rowerach na rolce. Festiwal zakończy afterparty. Wszyscy widzowie będą mieli także okazję obejrzeć kolekcję rowerowych zdjęć autorstwa znanego polskiego fotografa Rafała Wielgusa, który od ponad dwudziestu lat zajmuje się utrwalaniem popisów entuzjastów snowboardingu, skateboardingu i kolarstwa.

Imprezę otworzy seans zatytułowany Clean Spirit, który rozpocznie się o godzinie 15.00. Zostanie w nim zestawiona spontaniczna radość z uczestnictwa w imprezie goldsprint (Spin!, reż. Harry Zernike) z rywalizacją w profesjonalnym kolarstwie, które jako dyscyplina targane było kryzysami związanymi z dopingowymi oszustwami nawet najbardziej znanych postaci. Głównym punktem programu będzie dzieło Clean Spirit znanego holenderskiego reżysera Dirka Jana Roelevena – autora filmów dokumentalnych min. o Antonie Corbijnie, Pimie Fortuynie czy Louisie van Gaalu. Film prezentuje nowe pokolenie profesjonalnych zawodników, którzy mocno wierzą w sportową rywalizację pozbawioną niedozwolonego wspomagania. Widzowie będą mogli przyjrzeć się gwiazdom kolarstwa, takim jak chociażby Marcel Kittel i Mark Cavendish, w trakcie najsłynniejszego wyścigu na świecie – Tour de France.

Druga z sekcji zatytułowana Travel by Bike (początek o godz. 17.00) będzie dla widzów niezwykłą podróżą przez najdalsze zakątki świata. Bohaterowie filmów, które zostaną zaprezentowane, przemierzyli całe kontynenty, przekraczali granice państwowe i udowodnili, że podróż na dwóch kółkach to nie tylko wielka przygoda, ale często także wyzwanie rzucone naturze.

W programie znalazł się między innymi film czeskiego twórcy Kryštofa Hlůžego Fix the Iceland, który opowiada o niezwykłej rowerowej wyprawie przez islandzkie bezdroża, pola wulkaniczne i zamarznięte rzeki. Bohaterowie filmu The Coldest March Bena Picketta zabiorą widzów w podróż po wyjątkowo mroźnej Wielkiej Brytanii, a w Melons, Trucks and Angry Dogs prześledzimy rowerową wyprawę trasą o długości blisko 3100 km wiodącą z Londynu aż do Stambułu.

Rozpoczynający się o 19.00 program Cinematic Shorts to interesująca panorama rowerowego świata w formie krótkich filmów. Podczas jego trwania widzowie będą mogli odwiedzić Afrykę, by poznać tamtejsze oblicze subkultury BMX (Bikelordz: Styles Alive Edition, reż. Mikey Hart), a także Amerykę Łacińską, o której opowie znany twórca rowerowych filmów Lucas Brunelle (Lucas Brunelle Off the Grid, reż. Benny Zenga). Widzowie będą mogli usłyszeć o tracących na popularności wyścigach Steher (Stayer, reż. Adrian Winkler), a także przyjrzeć się fenomenowi japońskich zawodów Keirin (Keirin: Leader Don’t Crash, reż. Jonathan de Villiers). Można będzie także spojrzeć na rower jako świadka ważnych momentów w życiu właściciela – od żałoby ojca po stracie syna (Boy, reż. Justin Chadwick), po niezwykłe poszukiwanie miłości przy pomocy dwóch kółek (Philippa and Nancy, reż. Paul Whyte, Ciarra Barry, Claire McInnes i Nora Smyth).

W ostatniej sekcji Urban Bike Shorts (początek o godz. 21.00) widzowie zobaczą światowe metropolie z perspektywy cyklistów. Niemal nie zsiadając z rowerowego siodełka, będą mieli możliwość zmierzenia się z zakorkowanymi ulicami i wąskimi alejkami. Sekcja będzie interesującym podsumowaniem ważnego trendu, jakim jest rosnąca popularność roweru jako środka transportu w mieście. Widzowie będą mieli okazję prześledzić, jakie niebezpieczeństwa czyhają na nowojorczyków na ścieżkach rowerowych (Bike Lane, reż. Casey Neistat), będą towarzyszyć kurierowi rowerowemu (On Time, reż. Ari Taub), brooklyńskiemu dostawcy pizzy (Delivery, reż. Christopher Walker, Joshua Simpson, Michael Beach Nichols) i poznają zupełnie odmienne warunki rowerowych dostaw w Kairze (Bike for Bread, reż. Claude Marthaler i Raphael Jochaud).

Bicycle Film Festival, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bicycle Film Festival, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bicycle Film Festival
13 września 2014 roku
Klub 1500 m2 do wynajęcia, ul. Solec 18/20
Warszawa

Dodaj komentarz