Tomek Sikora fotografuje Cztery pory roku

Wernisaż wystawy Tomka Sikory Cztery pory roku rozpocznie się 9 września o godz. 20.00 w warszawskiej Leica Gallery. Wystawa potrwa do 30 października.

Tomek Sikora, wystawa „Cztery pory roku” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tomek Sikora, wystawa „Cztery pory roku” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Cztery pory roku to tytuł wystawy, a także najnowszego albumu fotografa. Zdjęcia zostały wykonane na Lubelszczyźnie, gdzie artysta od paru lat mieszka i przedstawiają polskie krajobrazy uwiecznione w różnych porach roku.

Kilkanaście lat, które spędziłem na Antypodach – mówi Tomek Sikora – było to dla mnie z jednej strony wspaniałym doświadczeniem otwierającym człowieka na inną kulturę, z drugiej zaś rodziło nostalgię za miejscem naszej młodości i nie tylko. Klimat australijski pozbawia przybyszów z Europy Wschodniej wyraźnego rytmu życia, narzuconego przez pięknie zróżnicowane cztery pory roku.

Zdjęcia z tego projektu nie są tradycyjną fotografią przyrodniczą. Autor zmienia kolorystykę i bawi się oświetleniem, by zaskoczyć widza i zwrócić jego uwagę na elementy przyrody, które zostają niezauważone, gdy oglądamy realistyczne zdjęcia polskich krajobrazów.

Tomek Sikora – autor kilkudziesięciu wystaw indywidualnych oraz 55. wydawnictw autorskich. Wraz z Andrzejem Świetlikiem założył Galerię Bezdomną. Jego projekt Alicja w krainie czarów został zaprezentowany w 1980 na Biennale Młodych w Centrum Pompidou w Paryżu i od tego czasu prace Tomka Sikory zaczęły pojawiać się w galeriach Europy i USA. Artysta w 1982 r. wyjechał do Australii, gdzie prowadził warsztaty fotograficzne w Victorian College of the Arts oraz założył studio fotografii reklamowej z Erykiem Fitkau. Zrobił zdjęcia do kampanii reklamowych w USA, Singapurze, Australii, Nowej Zelandii. Kampania dla Le Shirt przyniosła mu w 1990 roku tytuł Fotografa Reklamowego Roku w Australii, Oceanii i Południowo-Wschodniej Azji.

Tomek Sikora
Wystawa Cztery pory roku
Od 10 września do 30 października 2014 roku
Wernisaż wystawy: 9 września 2014 roku, godz. 20.00
Leica Gallery, ul. Mysia 3, II piętro
Warszawa

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR