Kwadratura koła | Malarskie refleksje Sławomira Tomana

5 września o godzinie 18.00 w Galerii Sztuki Współczesnej w Przemyślu odbędzie się wernisaż wystawy Sławomira Tomana, Kwadratura koła.

„Kwadratura koła”, Sławomir Toman (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Kwadratura koła”, Sławomir Toman (źródło: materiały prasowe organizatora)

Prace prezentowane na wystawie w przemyskiej Galerii Sztuki Współczesnej pochodzą z najnowszego cyklu o tej właśnie nazwie. Najogólniej rzecz ujmując są to malarskie refleksje na temat wybranych (zaobserwowanych) zjawisk w przestrzeni społecznej naszego kraju.

Kwadratura koła to jeden z trzech wielkich problemów starożytnej matematyki greckiej polegający na skonstruowaniu kwadratu, którego pole równe jest polu danego koła przy użyciu wyłącznie cyrkla i linijki bez podziałki. W potocznym znaczeniu termin ten zwykło się kojarzyć z celem niemożliwym do osiągnięcia, sytuacją bez wyjścia czy też sytuacją problematyczną. Ten właśnie aspekt stał się dla mnie podstawą do budowania cyklu, który z założenia ma charakter otwarty zarówno w warstwie tematycznej poszczególnych obrazów jak i w perspektywie jego kontynuacji.

Sławomir Toman – malarz, dydaktyk, kurator wystaw. Zajmuje się przede wszystkim malarstwem, które jest klasyczne w formie i pop-banalne w treści. Na płótnach Tomana odnajdziemy bohaterów kultury popularnej. Plastikowe gadżety wytwarzane przemysłowo, poddane malarskiej interpretacji oraz wyizolowaniu z pierwotnego kontekstu, stają się nośnikami krytyki współczesnego konsumpcjonizmu. Pojedyncze obrazy autor zestawia ze sobą tworząc nowe znaczenia i narracje.

Kwadratura koła, Sławomir Toman
Wernisaż wystawy: 5 września 2014 roku
Wystawa czynna do: 28 września 2014 roku
Galeria Sztuki Współczesnej
Przemyśl

Dodaj komentarz