Czwarty tom Dziennika Anaïs Nin po raz pierwszy w języku polskim

Już 9 września pojawi się dotychczas niepublikowany w Polsce, czwarty tom dzienników Anaïs Nin. Dziennik 1944–1947 ukaże się nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka.

Anaïs Nin „Dziennik 1944–1947”, okładka (źródło: materiały prasowe)

Anaïs Nin „Dziennik 1944–1947”, okładka (źródło: materiały prasowe)

Zasadnicze tematy Dziennika – jaźń, kobiecość, nerwica, wolność, związki, zbieżność sztuki z życiem – to również najistotniejsze wątki w bogactwie materii tego tomu. I znowu przedsięwzięcia i reakcje Anaïs Nin często wykazują cechy prorocze. Jej czułki, podobnie jak radar każdego prawdziwego artysty, wykrywają i odnotowują to, co w danym momencie jest ledwo dostrzegane.

Teraz, gdy żyjemy w szybszym, bardziej powierzchownym rytmie, gdy zdaje się nam, że mamy styczność z większą liczbą ludzi, ludów, krajów. Zwiedzeni tą iluzją mylnie sądzimy, że utrzymujemy głęboką więź z osobami, które mamy na wyciągnięcie ręki. W tych niebezpiecznych czasach mechaniczne głosy, radia, telefony zastępują intymną zażyłość, a mniemanie, że jesteśmy w łączności z milionami sprawia, iż nasze poczucie bliskości z drugim człowiekiem staje się coraz uboższe, nasza wizja bliźniego zaś coraz bardziej ograniczona – tak w jednym z fragmentów swojego Dziennika, czerpiąc z własnego doświadczenia, mówi o rosnącym izolowaniu się i braku więzi międzyludzkich Anaïs Nin.

I właśnie dziś, gdy niemal każdy człowiek ma możliwość natychmiastowego odtworzenia każdego zdarzenia i dostęp do wszelkiej komunikacji elektronicznej, te uwagi Anaïs Nin, które, wedle dzisiejszych norm, poczyniła w innej epoce, wydają się niezwykle trafne i bardzo na czasie.

Tom czwarty niesie najbogatsze treści z dotychczas opublikowanych. Czytelnik odkrywa w nim Anaïs Nin w rozkwicie twórczej weny. (…) poznajemy przeżycia, których zasadniczym rysem jest bunt przeciw powierzchownemu realizmowi na rzecz rzeczywistości wewnętrznych, emocjonalnych krajobrazów – tak na temat czwartego tomu dzienników Anaïs Nin wypowiadał się Washington Post.

Anaïs Nin (1913–1977) – francuska pisarka pochodzenia hiszpańskiego. W latach 20. i 30. uczestniczyła w życiu artystycznej bohemy Paryża. Słynna jest historia trójkąta miłosnego między Anaïs Nin i poznanymi w 1931 r. w Paryżu Henrym Millerem i jego żoną June. Opus magnum Nin stanowi Dziennik, pisany przez całe jej dorosłe życie. Oprócz tego jest autorką takich powieści, jak Delta Wenus czy Małe ptaszki.

Anaïs Nin
Dziennik 1944–1947
Premiera: 9 września 2014 roku
Wydawnictwo Prószyński i S-ka

Dodaj komentarz