Monika Rakusa o odnajdywaniu cienia życia

Zbiór opowieści Cień Moniki Rakusy ukaże się 10 września nakładem wydawnictwa W.A.B.

Monika Rakusa „Cień” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Monika Rakusa „Cień” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Monika, dwudziestoletnia studentka, osierocona przez matkę. Agnieszka, była żona starego opozycjonisty. Młoda pisarka, próbująca odnaleźć się w nowym środowisku. Wszystkie łączy jedna rzecz: poczucie braku i obcości wobec świata, w którym żyją. Bohaterki Rakusy podejmują walkę z rzeczywistością, każda z nich na swój sposób: szukając śladów bliskiej osoby, szaleńczo goniąc za życiem, walcząc z rodową dumą i ludzką litością czy próbując odzyskać własne ciało. Życie okazuje się dla nich pułapką bez wyjścia. Każda z nich musi odpowiedzieć sobie na jedno pytanie: w jaki sposób odnaleźć choćby jego cień?

W trzeciej książce Rakusa kontynuuje problematykę swoich poprzednich powieści – losy mężczyzn i kobiet przeplatają się, tworząc w jej historiach niezwykłą mozaikę. Te poetyckie utwory to opowiadania najwyższej próby. Rakusa odważnie koresponduje z Alice Munro – jednak noblistka zajmuje się istotą kobiecości, zaś polska pisarka skupia się na uniwersalnych problemach każdego człowieka.

Monika Rakusa (ur. 1966) – psycholog społeczny, dziennikarka, autorka scenariuszy filmów dokumentalnych. Studiowała filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim i psychologię w Wyższej Szkole Psychologii Społecznej. W latach 2005–2010 brała udział w projekcie realizowanym dla United States Holocaust Memorial Museum. Mieszka w Warszawie, ma dwoje dzieci. Zadebiutowała w 2008 roku bardzo dobrze przyjętą powieścią 39,9. Kolejną powieść, Żonę Adama (W.A.B.) opublikowała w 2010 roku. W tym samym roku ukazała się jej pierwsza książka dla dzieci, Baśnie dla Antosia (W.A.B.).

Monika Rakusa Cień
Premiera: 10 września 2014 roku
Wydawnictwo W.A.B.

Dodaj komentarz