• 2014-09-01

Jerzy Stuhr gościem specjalnym Festiwalu Filmowego w Sokołowsku

Jerzy Stuhr, odtwórca głównej roli w filmie Amator Krzysztofa Kieślowskiego, będzie gościem specjalnymi 4. edycji Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski, która odbędzie się w dniach od 5 do 7 września w Sokołowsku na Dolnym Śląsku.

„Kontrabasista” (źródło: materiały prasowe)

„Kontrabasista” (źródło: materiały prasowe)

7 września, w niedzielę, o godz. 13.15 w Kinoteatrze Zdrowie odbędzie się spotkanie autorskie z Jerzym Stuhrem, które wybitny aktor poprowadzi sam ze sobą. Podczas spotkania Jerzy Stuhr opowie nieznane dotąd anegdoty związane z powstawaniem filmu Amator. Również w niedzielę, o godzinie 19.00 uczestnicy festiwalu będą mogli wziąć udział w wydarzeniu, jakim będzie występ Jerzego Stuhra w legendarnym już spektaklu Kontrabasista Patricka Süskinda na scenie Kinoteatru Zdrowie. Wyreżyserowany i grany przez mistrza monodram jest nie tylko aktorskim popisem najwyższej klasy, ale też mądrą i ciepłą, a przy tym nad wyraz zabawną opowieścią o pragnieniach, marzeniach, poszukiwaniu bliskości, a także o roli, jaką w życiu człowieka może grać muzyka. Jerzy Stuhr gra Kontrabasistę od 1985 roku. Zagrał ten monodram w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Austrii, Włoszech, w sumie ponad sześćset razy – zawsze przy wypełnionej po brzegi sali. Atrakcją pierwszego dnia festiwalu będzie wieczorna projekcja (w kinie plenerowym Zamek) filmu w reż. Jerzego Stuhra Duże zwierzę, który powstał na podstawie scenariusza Krzysztofa Kieślowskiego.

Do Sokołowska przyjeżdża również Serge Gordey, producent nominowanego do Oscara w 2013 roku filmu dokumentalnego 5 rozbitych kamer (reż. Emad Burnat i Guy Davidi). Dokument zostanie pokazany w bloku filmowym Pretekst: Amator, w którym poza głównym obrazem festiwalu wyświetlone zostaną filmy nawiązujące do dyskusji o odpowiedzialności artysty i jego niezależności. Wśród filmów zagranicznych bloku publiczność festiwalowa zobaczy również dokumenty Historie rodzinne w reż. Sarah Polley oraz To nie jest film w reż. Mojtaba Mirtahmasb i Jafara Panahi. W części polskiej bloku pokazane zostaną filmy fabularne Barwy ochronne Krzysztofa Zanussiego i Ćma Tomasza Zygadły. Serge Gordey weźmie udział w prowadzonym przez Marcina Latałło – reżysera, aktora i scenarzystę – panelu dyskusyjnym o współczesnym dokumencie społeczno-politycznym i prawach człowieka w filmie, który odbędzie się pierwszego dnia festiwalu, w piątek, o godzinie 20.45.

Świat zmontowany to motyw przewodni tegorocznej edycji festiwalu, a pretekstem do dyskusji jest Amator nakręcony w 1979 roku, jeden z najwybitniejszych polskich filmów zaliczanych do nurtu kina moralnego niepokoju. Przed projekcją zdigitalizowanej wersji filmu biograf Kieślowskiego Stanisław Zawiśliński wygłosi wykład pt. Czy świat zmontowany jest wiarygodny?, który będzie wprowadzeniem do tegorocznej edycji festiwalu. Po projekcji o godz. 16.50 odbędzie się panel Amator – 35-ta rocznica premiery, w którym wezmą udział twórcy filmu: Andrzej Jurga, Krzysztof Knittel, Jacek Petrycki, Krzysztof Wierzbicki i Michał Żarnecki.

Dodatkiem do projekcji Amatora będzie blok Amator: Suplement, w którym wyświetlone zostaną filmy poświęcone stricte Amatorowi. Krzysztof Wierzbicki, wieloletni współpracownik Kieślowskiego i drugi reżyser Amatora, w swoim dokumencie Kieślowski i jego Amator opowiada o powstawaniu filmu i o znaczeniu, jakie odegrał w nim amatorski klub filmowy Klaps z Chybia, a także działający w nim reżyser Franciszek Dzida. Zaprezentowany zostanie także amatorski film Dzidy Nietutejsza oraz realizacja filmowa Franciszek Dzida: Moment olśnienia autorstwa Wojciecha Szwieca. Gościem panelu w bloku Amator: Suplement będzie Jan Dzida, brat Franciszka.

Jerzy Stuhr (ur. 18 kwietnia 1947 r. w Krakowie) – aktor i reżyser filmowy i teatralny. Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim (1970) i Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie (1972). W latach 1990–1996 i 2002–2008 rektor tej uczelni. Autor znakomitych kreacji m.in. u Krzysztofa Kieślowskiego (Amator, Blizna, Spokój), Feliksa Falka (Wodzirej, Szansa) i Konrada Swinarskiego (Dziady). Zajmował się również reżyserią spektakli telewizyjnych (Iwona, księżniczka Burgunda, Mieszczanin szlachcicem, Poskromienie złośnicy) oraz filmów pełnometrażowych (Spis cudzołożnic, Korowód, Tydzień z życia mężczyzny, Duże zwierzę). Wielokrotnie nagradzany m.in. na festiwalach filmowych w Gdyni, Wenecji i San Remo. Członek Europejskiej Akademii Filmowej i Polskiej Akademii Filmowej. W latach 1991–1993 był członkiem Rady ds. kultury przy Prezydencie Rzeczypospolitej Polskiej.

Kontrabasista to gorzka, ironiczna opowieść o samotnym człowieku, który nie potrafi pogodzić się z myślą grania ostatnich skrzypiec w orkiestrze. Ale nie tylko w orkiestrze, bo także w życiu. Spektakl to również monolog o rozpaczliwej samotności, którą bohater stara się wypełniać muzyką. Większość czasu spędza sam w domu, razem z kontrabasem, który w cieniu pokoju wygląda jak stara, gruba baba. To właśnie ten instrument bohater obwinia o wszystkie niepowodzenia w swoim życiu. Przez niego jest niedocenionym artystą, nie wyszło mu życie prywatne i erotyczne…

Serge Gordey – producent filmów dokumentalnych, zaangażowany głównie w koprodukcje międzynarodowe dla telewizji i internetu. Wyprodukował nagrodzony w Sundance, uhonorowany międzynarodową nagrodą Emmy oraz nominowany do Oskara dokument 5 rozbitych kamer (reż. Emad Burnat i Guy Davidi). Pracował także przy produkcji nowatorskich, internetowych projektów dokumentalnych, m.in. Gaza/Sderot: kroniki sprzed wojny (Prix Europa, nominacja Emmy, nagrody na festiwalach w Banff, Monte-Carlo i Genewie). W latach 90. wyprodukował m.in. Bałkańskie mosty, serię dokumentów mającą na celu zbudowanie dialogu poprzez innowacyjne użycie technik wideokonferencyjnych (nagroda na festiwalu filmów dokumentalnych w Belgradzie).

Jerzy Stuhr gościem specjalnym Sokołowsko Festiwalu Filmowego Hommage à Kieślowski
Od 5 do 7 września 2014 roku
Sokołowsko

Dodaj komentarz