Alison Bechdel powraca z nową powieścią graficzną

Komiksodramat Alison Bechdel Jesteś moją matką? ukazał się 23 kwietnia nakładem wydawnictwa Timof i cisi wspólnicy. Autorka za pomocą rysunków opowiada, jak stała się artystką, którą jej matka zawsze chciała być.

Alison Bechdel „Jesteś moją matką?”, okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Alison Bechdel „Jesteś moją matką?”, okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Fun Home, poprzedni komiks autorstwa Alison Bechdel okazał się pop-kulturowym i literackim odkryciem. Jej druga opowieść Jesteś moją matką? opowiada o matce autorki – molu książkowym zakochanym w muzyce, zapalonej aktorce-amatorce. A także o kobiecie tkwiącej w nieszczęśliwym małżeństwie z kryptogejem, której artystyczne aspiracje podszywały dzieciństwo Bechdel, a która ostatecznie przestała dotykać czy całować córkę na dobranoc, gdy ta miała siedem lat. Raz kąśliwie, raz radośnie Bechdel wyrusza na poszukiwanie odpowiedzi dotyczących przepaści między matką a córką. W poszukiwaniach tych odkrywa warstwę za warstwą, przedstawiając czytelnikowi życie i twórczość ikony psychoanalizy XX wieku, Donalda Winnicotta, wymownie naświetlającą ilustrację dr. Seussa, a następnie prywatne (seryjnie monogamiczne) dorosłe życie uczuciowe Bechdel. Wreszcie zaś, wracając do swojej matki, autorka rysuje rozejm – dość kruchy, ale mimo to mogący poruszyć i zaskoczyć wszystkie dorosłe dzieci udanych matek.

Jesteś moją matką? to dzieło zmierzające prosto do odpowiedzi na pytanie: dlaczego jesteśmy tym, kim jesteśmy? Jest także niesamowicie zabawne. I kapitalne wizualnie. Z każdą przewróconą stroną uzależnia jeszcze bardziej. I łamie serce – tak o powieści graficznej Alison Bechdel opowiada Jonathan Safran Foer, autor takich książek, jak Strasznie głośno, niesamowicie blisko i Wszystko jest iluminacją.

Dzielnie rozplątując poplątaną sieć utraconych połączeń, które prześladują od początku jej związek z nietuzinkową matką, Bechdel wprowadza wszystkich od Virginii Woolf po D. W. Winnicotta (znanego teoretyka psychoanalizy, który służy jej w poszukiwaniach jako ojciec chrzestny i dobra wróżka), żeby zerwać pęta ciążącej przeszłości. Wreszcie dociera do czegoś prawie tak olśniewającego, jak prostego: pogodzenia przetkanego łaską i udowodnionej miłości – tak powieść graficzną Alison Bechdel podsumowuje Lawrence Weschler, autor Everything That Rises: A Book of Convergences i Uncanny Valley: Adventures in the Narrative.

Alison Bechdel
Jesteś moją matką? Komiksodramat
Premiera: 23 kwietnia 2014 roku
Wydawnictwo Timof i cisi wspólnicy

Dodaj komentarz